Wniesienie uchwały pod obrady zebrania wspólnoty

Pytanie klienta:

""Czy wniesiony przez każdego właściciela projekt uchwały musi być poddawany pod głosowanie? Czy istnieje przepis prawa mówiący o konieczności poddawania pod głosowanie uchwał, których projekt wniesiony został przez przynajmniej 10% właścicieli (liczone udziałami)? Jeśli dopiero te 10% zobowiązują do poddania pod głosowanie uchwały, to jaki artykuł o tym mówi? ""

Odpowiedź prawnika:

Wg art. 31 pkt. b Ustawy o własności lokali 1/10 właścicieli (liczona wg liczby osób,  a nie udziałów) ma prawo wystąpić do zarządu lub zarządcy o zwołanie zebrania właścicieli. Wniosek powinien zawierać wyszczególnienie spraw, które powinny znaleźć się w porządku obrad zebrania. W ten sposób można doprowadzić do głosowania nad uchwałą.

Jeśli natomiast zebranie zwołuje zarząd (zarządca), to możliwie jest wystąpienie o uzupełnienie porządku obrad przez właściciela (-li). Nie ma znaczenia, że z projektem uchwały występuje tylko jeden właściciel. Ustawa przewiduje bowiem, że na zebraniu podejmuje się uchwały właścicieli, a przy tym nie ustanawia ograniczeń, jakie obowiązują przy zwoływaniu zebrania. Projekt uchwały należy jednak zgłosić zarządcy w odpowiednim czasie, tak by mógł zamieścić uchwałę w porządku obrad w zawiadomieniu. Uchwała może być też przedstawiona bezpośrednio na zebraniu, jeśli przegłosowana zostanie zmiana porządku obrad.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.