Zadaszenie balkonu

Pytanie:

"Mieszkam w wielorodzinnym bloku na parterze. Mieszkanie ma wyodrębnioną własność. Chciałabym wykonać niewielki daszek nad balkonem, ponieważ sąsiadka z góry bez przerwy wyrzuca śmieci i niedopałki z papierosów i niszczy moje kwiaty. Czy muszę mieć zgodę spółdzielni mieszkaniowej i jakie przepisy regulują tego typu rzeczy?"

Odpowiedź prawnika: Zadaszenie balkonu

Zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wyrażonym w wyroku z dnia 16 stycznia 2008 r. (sygn. akt II SA/Gl 793/2007) instalacja (montaż) na obiektach budowlanych urządzeń poniżej 3 m, o ile nie należą one do mogących pogorszyć stan środowiska nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani też nawet zgłoszenia właściwemu organowi. Zgodnie z tym twierdzeniem instalacja zadaszenia nad balkonem może być zakwalifikowana jako czynność z art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego ( Dz.U. 2006r. Nr 156 poz. 1118 ) i jako taka nie będzie wymagała ubiegania się o wydanie pozwolenia budowlanego, o ile wielkość zadaszenia nie będzie przekraczać 3 metrów. Instalacja takiego zadaszenia będzie jednak prawdopodobnie wykorzystywać ścianę frontową bloku i co za tym idzie będzie stanowić czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu, wykorzystującą część budowli wspólną dla wszystkich mieszkańców bloku. Ze względu na to, iż w bloku mieszkalnym znajduje się więcej niż siedem lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, we wspólnocie mieszkaniowej powinien być powołany zarząd. Zarząd ten należy powiadomić o planowanym podjęciu prac instalacyjnych. Zgodnie z art. 22 ust. 2 Ustawy o własności lokali (Dz. U. 2000r. Nr 80 poz. 903) do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • art 2013-05-30 11:10:51

    Co to znaczy nie przekracza 3 metrów?? Powierzchni metrów kwadratowych daszka, czy chodzi o wysokość konstrukcji podtrzymującej ?? Proszę doprecyzować ten parametr


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika