Zamiana
Pytanie:
"Posiadam mieszkanie własnościowe (wspólnota mieszkaniowa mieszkań komunalnych) chciałabym je zamienić na inne większe, ale nie mogę tego zrobić na mieszkanie komunalne ponieważ posiadam jeszcze inną nieruchomość na własność i wtedy mieszkanie zostanie mi zabrane ( to zamienione) taką otrzymałam informację u zarządcy.czy mogę zamienić te moje mieszkanie własnościowe na mieszkanie spółdzielcze (nie jestem członkiem żadnej spółdzielni) i nie stracę do niego prawa jak do mieszkania komunalnego, będę mogła nim dysponować np. wynająć?"
Odpowiedź prawnika: Zamiana
Należy rozróżnić pojÄ™cia mieszkania komunalnego, spóÅ‚dzielczego oraz wÅ‚asnoÅ›ciowego.
Mieszkanie komunalne jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… gminy, lokator zaÅ› jest jedynie jego najemcÄ…. Wchodzi ono w skÅ‚ad tzw. mieszkaniowego zasobu gminy. Zasady wynajmowania lokali wchodzÄ…cych w skÅ‚ad mieszkaniowego zasobu gminy okreÅ›la Rada Gminy w formie uchwaÅ‚y. UchwaÅ‚a ta okreÅ›la w szczególnoÅ›ci warunki dokonywania zamiany lokali wchodzÄ…cych w skÅ‚ad mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiÄ™dzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmujÄ…cymi lokale w innych zasobach. Wynajmowanie lokalu komunalnego przez jego najemcÄ™ wymagaÅ‚oby zgody gminy. W przypadku rozwiÄ…zania stosunku najmu najemca nie ma żadnych roszczeÅ„ zwiÄ…zanych z lokalem.
Mieszkanie spóÅ‚dzielcze jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… spóÅ‚dzielni mieszkaniowej, natomiast lokator nie jest jego najemcÄ…. PrzysÅ‚uguje mu tzw. prawo do lokalu, które może przybrać dwie formy - spóÅ‚dzielczego lokatorskiego, bÄ…dź spóÅ‚dzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego prawa do lokalu. Lokator może, co do zasady, bez zgody spóÅ‚dzielni wynajmować lokale, do których przysÅ‚uguje mu prawo. Jego prawo jest prawem majÄ…tkowym, o okreÅ›lonej wartoÅ›ci, zwiÄ…zanym z czÅ‚onkostwem w spóÅ‚dzielni. W przypadku wystÄ…pienia czÅ‚onka spóÅ‚dzielnia zwraca uprawnionemu lokatorowi wartość jego prawa (Å›ciÅ›le rzecz ujmujÄ…c, tzw. wkÅ‚ad wniesiony do spóÅ‚dzielni).
Mieszkanie wÅ‚asnoÅ›ciowe to mieszkanie, którego wÅ‚aÅ›cicielem jest sam lokator. Mówimy wówczas, że przysÅ‚uguje mu tzw. odrÄ™bna wÅ‚asność lokalu. WÅ‚asność jest najdalej idÄ…cym prawem do rzeczy (mieszkania) - lokator może wiÄ™c nim dowolnie dysponować (np. wynajmować, sprzedawać itd.)
PodsumowujÄ…c, uprawniony do mieszkania komunalnego jest w istocie jego najemcÄ…, uprawniony do mieszkania spóÅ‚dzielczego ma tzw. spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu, natomiast uprawniony do mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego jest wÅ‚aÅ›cicielem lokalu.
Jak wynika ze stanu faktycznego, jest Pani wÅ‚aÅ›cicielem dwóch nieruchomoÅ›ci - jednej, bliżej przez PaniÄ… nie okreÅ›lonej, oraz nieruchomoÅ›ci lokalowej (mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego), którÄ… chce Pani zamienić na mieszkanie komunalne. To wÅ‚aÅ›ciwa uchwaÅ‚a Rady gminy okreÅ›la, czy zamiana mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego na prawo najmu mieszkania komunalnego jest w ogóle dopuszczalna i, jeżeli tak, to na jakich warunkach. Ze stanu faktycznego wynika, że w Pani sytuacji taka zamiana nie jest możliwa - uchwaÅ‚a Rady Gminy najprawdopodobniej okreÅ›la, że najemcÄ… lokalu komunalnego może być tylko osoba nie posiadajÄ…ca już innego lokalu. Zauważyć trzeba, że taka zamiana byÅ‚aby również dla Pani nieopÅ‚acalna - prawo wÅ‚asnoÅ›ci jest prawem o wiele wyższej wartoÅ›ci rynkowej niż prawo najmu lokalu.
Zamiana wÅ‚asnoÅ›ci lokalu na spóÅ‚dzielcze prawo do lokalu jest natomiast jak najbardziej dopuszczalna i nie podlega takim ograniczeniom, jak najem lokalu komunalnego. Zarówno wÅ‚aÅ›ciciel mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego jak i dysponent prawa do lokalu spóÅ‚dzielczego mogÄ… swoimi prawami rozporzÄ…dzać dowolnie - zarówno w drodze ich zamiany, jak i wynajÄ™cia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?