Sprzedaż mieszkania własnościowego

Pytanie:

W 2009 roku sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu. Na transakcji straciłem, tj. sprzedałem za mniej niż kupiłem. Czy w tej sytuacji też muszę złożyć PIT (i w jakim terminie), w którym wymienię tę transakcję i czy w takim przypadku nie płacę podatku dochodowego od tej transakcji?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dla ustalenia konsekwencji sprzedaży mieszkania w podatku dochodowym istotne jest w którym roku nabyto mieszkanie. Aktualnie obowiązują bowiem trzy stany prawne (do końca 2006, 2007-2008, czy od 1 stycznia 2009 r.). Niestety z pytania to nie wynika. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli sprzedane ze stratą mieszkanie nabyto w roku 2007 lub później, to podatek dochodowy nie wystąpi, nie ma też obowiązku wykazywać sprzedaży w zeznaniu podatkowym, gdyż dochód nie wystąpi (art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymaga wykazania dochodów w zeznaniu podatkowym).

Jeśli natomiast nabycie sprzedanego ze stratą mieszkania nastąpiło przed rokiem 2007, to co do zasady wystąpi podatek zryczałtowany w wysokości 10% przychodu uzyskanego ze sprzedaży. Podatek ten wystąpi nawet jeśli wystąpi strata ze sprzedaży, przy czym są możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku poprzez wydatkowanie środków na cele mieszkaniowe określone w ustawie. Należało złożyć deklarację PIT-23 w terminie 14 od dnia zbycia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: