Podatek dochodowy od osób fizycznych porady prawne
-
podatek od sprzedaży mieszkania.
Sprzedałem mieszkanie, którego właścicielem byłem 2 lata. Słyszałem, że gdy jestem właścicielem poniżej 2 lat mogę zapłacić podatek lub mogę kwotę podatku mogę zainwestować w remont mieszkania (...)
-
Ryczałt z tytułu najmu
Nieruchomością, której współwłasność nie została zniesiona, zarządza zarządca sadowy, ja natomiast jestem współwłaścicielem mającym udział 11 %. Podatek od nieruchomości płacę ryczałtem (...)
-
Koszty uzyskania przychodów.
Jakie warunki należy spełnić, aby poniesiony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
-
Stwierdzenie nadpłaty podatku.
Kto może wystąpić z wnioskiem stwierdzenie nadpłaty podatku?
-
Środki trwałe.
Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby konkretny przedmiot mógł zostać zaliczony do środków trwałych?
-
Środki trwałe.
Jakie warunki powinny być spełnione, aby konkretny przedmiot mógł zostać uznany za środek trwały?
-
Miejsce zamieszkania
Kiedy osoba fizyczna posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski?
-
Wydatki na cele mieszkaniowe.
Czy wydatek na zakup gruntu może zostać zaliczony do wydatków na własne cele mieszkaniowe?
-
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Kto nie może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
-
Wspólne rozliczanie małżonków
Jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Opodatkowany jest na zasadach ogólnych. W tym roku wykaże najprawdopodobniej stratę. Czy strata może być odjęta od dochodów (...)
-
Zbycie własnościowego prawa do lokalu
Podatnik zamierza sprzedać własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (ponad 5 lat temu) i wprowadzone do ewidencji środków trwałych. (...)
-
Odpłatne zbycie nieruchomości a darowizna.
Podatnik otrzymał w formie darowizny od brata nieruchomość, którą zamierza darować synowi. Art. 30e stanowi, że podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości - a takim na pewno nie jest darowizna (...)
-
Sprzedaż akcji
Akcjonariusz sprzedał innemu akcjonariuszowi akcje w cenie nominalnej. Kilka lat temu miała miejsce odwrotna sytuacja również po cenie nominalnej.Czy w związku z tą transakcją należy odprowadzić (...)
-
Zwiększenie kapitału zakładowego S.A.
Spółka Akcyjna ma kapitał zakładowy w wysokości 100.000 PLN. Spółka Akcyjna planuje przeznaczyć w całości wypracowany dochód w wysokości 200.000 PLN za ostatni rok na zwiększenie kapitału (...)
-
Sprzedaż mieszkania a podatek dochodowy
Kupiłem mieszkanie w sierpniu 2005 r., teraz chcę sprzedać. Jak długo muszę być zameldowany i w jakim okresie (np. przed sprzedażą), abym nie musiał płacić podatku od sprzedanego mieszkania.
-
Koszty uzyskania przychodów
Prowadzę działalność gosp. (PKPiR + VAT). W grudniu chcę przeznaczyć swój prywatny samochód osobowy oraz komputer na cele firmy. Nie zamierzam wciągać to na ewidencje środków trwałych - ponieważ (...)
-
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu
Prowadzę działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT). Używam na podstawie leasingu operacyjnego samochodu z kratką. Umowa leasingowa była zgłoszona do Urzędu Skarbowego celem odliczania (...)
-
Wydatki na cele mieszkaniowe
W 2010r. kupiliśmy razem z żoną mieszkanie. Mamy współwłasność majątkową. Aktualnie mieszkanie to sprzedaliśmy. Złożymy zeznanie roczne pit-39 i skorzystamy ze zwolnienia podatkowego pod warunkiem (...)
-
Zaliczka za grudzień a pit-36
W tym roku zmienia się sposób płacenia zaliczki na pit za grudzień/4 kwartał. Zaliczkę trzeba uiścić do 20 stycznia i obliczyć w taki sam sposób jak za poprzednie miesiące.Czy jeśli złożę (...)
-
Podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Chciałbym prowadzić podatkową KPiR samodzielnie (działalność przedmiotowo zwolniona z VAT). Wystawiam faktury w formacie .pdf i wysyłam je (za zgodą odbiorcy) na jego email. 90% faktur zakupu też (...)
-
Nieodpłatny przychód z darowizny samochodu
Prowadzę działalność gospodarczą zarówno jednoosobowo, jak i jestem dodatkowo wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej (mój udział od tego roku 95%). W spółce cywilnej użytkujemy samochód (...)
-
Wcześniejszy wykup w leasingu operacyjnym
W sierpniu 2009 roku nabyłem w leasingu samochód ciężarowy. Okres leasingu: 36 miesięcy. Obecnie, po 25 miesiącach spłaty rat leasingowych chciałbym samochód wykupić. Do wykupu pozostaje kwota (...)
-
Amortyzacja samochodu wykupionego od spółki
Prowadzę działalność gospodarczą zarówno jednoosobowo, jak i jestem dodatkowo wspólnikiem spółki cywilnej. W spółce cywilnej użytkujemy samochód osobowy. Samochód ten był w leasingu finansowym (...)
-
Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu
Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem podatku VAT 22%. Planuję przejąć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy (cesja z umową leasingową (...)
-
Przekazanie leasingu
Czy można przekazać leasing, tzn. czy w którymś momencie np. w połowie leasingu pojazdu leasing dalszy przenieść na inną firmę lub osobę fizyczną? Czy jest to w jakimś stopniu obciążone podatkiem (...)
-
Najem mieszkania przez spółkę z o.o.
Spółka z o.o. chce wynająć od osoby prywatnej mieszkanie, które będzie do dyspozycji gości/kontrahentów spółki. Jak w powyższej sytuacji będą wyglądać rozliczenia z Urzędem Skarbowym?
-
Środek trwały małżonki używany wspólnie.
Od tego miesiąca prowadzę działalność gospodarczą (handel, PKPiR + VAT). Do mojej działalności potrzebny jest samochód ciężarowy. Mamy taki samochód z żoną - ale jest on w środkach trwałych (...)
-
Obliczanie różnic kursowych
Prowadzę firmę (PKPiR + VAT, handel). Część sprzedaży wysyłam do Unii (WDT) oraz na export (poza Unię). W obydwu przypadkach stawka 0% VAT. Posiadam konto walutowe - i klienci spoza Polski wpłacają (...)
-
Koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży samochodu.
Prowadzimy spółkę Cywilną od 2003r. (księgi rachunkowe + VAT). Do roku 2010 byliśmy małżeństwem ze wspólnota majątkową. Udział 50/50 w spółce. W trakcie małżeństwa , w 2008r. nabyliśmy (...)
-
Umowa użyczenia mieszkania dla syna
Posiadam mieszkanie, które chciałabym oddać w użytkowanie mojemu synowi. Czy jeśli to zrobię na podstawie umowy użyczenia - syn będzie musiał płacić jakiś podatek z tytułu nieodpłatnego świadczenia?
-
Aport w spółce jawnej
W 2009 zakupiłam działkę za kwotę 40 tys zł. W 2010 wniosłam ja aportem do spółki jawnej (wniesiony wkład nie rodził żadnych skutków podatkowych, posiadam w tej kwestii indywidualna interpretacje),w (...)
-
Wartość początkowa środka trwałego
Przed zakupem nieruchomości spółka jawna musiała wykonać operat szacunkowy w celu uzyskania kredytu. Został on określony w następujący sposób: nieruchomość (budynek) 2 900 000, wartość wieczystego (...)
-
Samochód a ryczałt ewidencjonowany i VAT
Prowadzę firmę. Rozliczam się na zasadach ryczałtu od przychodów, jestem VAT-owcem. Samochód osobowy użytkowany na potrzeby firmy nie jest w ewidencji środków trwałych. Odliczam jednak VAT naliczony (...)
-
Organizacja konkursów dla dzieci
Prowadzę handel na straganach zabawkami (ryczałt 3% bez VAT). Chciałbym wprowadzić do swoich usług konkursy dla dzieci. Konkurs będzie 3-stopniowy. Za udział w konkursie będzie pobierana opłata (...)
-
Umorzenie długu
Firma nie ściągnęła należności od klienta. Minęło 2,5 roku. Sprawa dotyczy usług budowlanych. Jakie są konsekwencje podatkowe w przypadku umorzenia długu?
-
Ogrodzenie
Przy prywatnym przedszkolu robi się ogrodzenie do ogródka. Koszt 5000 zł. Czy zakwalifikować to jako środek trwały, jaka grupa, czy można zastosować jednorazową amortyzację?
-
Umowa o remont mieszkania
Chciałbym zawrzeć umowę o remont mieszkania z osobą, która obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej (kiedyś ją prowadziła), a ja również nie prowadzę takiej działalności. Zakładam, (...)
-
Nieograniczony obowiązek podatkowy
Na czym polega nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?
-
Podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu
Którzy podatnicy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?
-
Przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Czym jest przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?