Rozdzielność majątkowa a wspólne rozliczanie

Pytanie:

"Do tej pory rozliczałem się z podatku dochodowego razem z żoną (wspólne opodatkowanie małżonków). W jaki sposób będę mógł rozliczyć podatek dochodowy za rok, w którym ustanowiliśmy rozdzielność majątkową? Czy okres przed datą ustanowienia rozdzielności mogę rozliczyć na dotychczasowych zasadach (wspólne rozliczenie małżonków)?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a wspólne rozliczanie

Ogólną regułą jest, że małżonkowie podlegająopodatkowaniu od osiąganych dochodów. Prawo do wspólnego opodatkowania mają natomiast małżonkowie spełniający łącznie warunki z art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, ale jednym z warunków jest istnienie między nimi wspólności majątkowej. Przepis nie wskazuje wprost, czy wspólność majątkowa musi istnieć przez cały rok podatkowy, w związku z czym zagadnienie jest różnie interpretowane w literaturze. Wskazuje się w szczególności, że zastrzeżenie czasu trwania związku małżeńskiego przez cały rok podatkowy w przesłance mówiącej o pozostawaniu w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy nie może być odniesione do poprzedzającej go przesłanki dotyczącej istnienia wspólności majątkowej.

Organy podatkowe pozostają jednak konsekwentnie na stanowisku, że przywilej wspólnego opodatkowania dochodów małżonków będzie wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej. Małżonkowie, którzy chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia swoich dochodów za dany rok podatkowy, muszą być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez cały okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia tego roku.

Por. np. decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu z dnia 2005.08.05, nr 1463/WD/4117/1/17/157/05/GR; informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu z dnia 2005.05.11, nr PDF/E/005-1-215/04.

Organy podatkowe wyrażają również pogląd, iż dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia małżonków konieczne jest zarówno pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i istnienie wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej) w tym okresie, nie zaś w dowolnym momencie roku podatkowego, czy też po jego zakończeniu - w chwili składania zeznania podatkowego [nie dotyczy to sytuacji, gdy małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, a przed złożeniem zeznania podatkowego - w takim przypadku mozna się rozliczać "wspólnie" - nowy art. 6a ustawy o PIT]. Przywilej wspólnego opodatkowania małżonków był zatem wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

Por. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 2005.05.13, nr IS.I/2-0050/9/03.

Podsumowując, jeżeli małżonkowie chcieliby wspólnie rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych, ale w trakcie roku podatkowego ustanowią rozdzielność majątkową, powinni zwrócić się do właściwego organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do przepisów prawa podatkowego (w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej). Interpretacja nie będzie dla nich wiążąca, jednakże jeżeli rozliczą się wspólnie wbrew stanowisku organu podatkowego, mogą się spodziewać sporu z organem.

Naszym jednak zdaniem w opisanej w pytaniu sytuacji organ podatkowy raczej nie uzna za dopuszczalne wspólnego rozliczenia. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magdalena 2020-02-04 10:45:56

    I jeszcze mam jedno pytanie odnośnie rozdzielności.Mąż jeszcze przed ślubem wział kredyt na mieszkanie które jest jego.Ja po ślubie dopisałam się tylko do umowy kredytowej z tego względu zeby móc załatwić jakiekolwiek sprawy papierkowe czy po prostu iść i wpłacić ratę kredytu jak mąż nie mógł.Teraz chcemy mieszkanie sprzedać.I teraz moje pytanie:Czy mając tą rozdzielność majątkową możemy wspólnie wydatkować te pieniądze na konkretny cel(budowa domu). Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Magdalena 2020-02-04 10:33:58

    Witam.Mam z mężem rozdzielność majątkowa od sierpnia ubiegłego roku.czy mogę rozliczyć się z mężem w rozliczeniu rocznym z US ponieważ mąż w ubiegłym roku nie uzyskał żadnych dochodów i jego Pit będzie tak czy tak zerowy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika