Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Stosownie do treści art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.
Z treści powyższego przepisu wynika, że na podatniku nie ciąży obowiązek wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty – czyli przed dniem 20 stycznia następnego roku podatkowego – złoży zeznanie podatkowe i dokona zapłaty podatku.
Opowiadając na zadane pytanie należy stwierdzić, że podatnik nie będzie miał obowiązku wpłaty zaliczki za grudzień, jeżeli przed dniem 20 stycznia złoży zeznanie podatkowe i dokona zapłaty podatku. Podkreślić należy, że w świetle powyższego przepisu samo złożenie zeznania podatkowego jest niewystarczające.
W naszej opinii złożenie korekty deklaracji podatkowej nie wpłynie w żaden sposób na obowiązek zapłaty zaliczki za grudzień.