e-prawnik.pl Porady prawne

Usługi budowlane w Polsce i Belgii

Pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (ryczałt bez VAT). Świadczę usługi budowlane w Belgii i w Polsce. Z reguły moje usługi są wykonywane w Belgii (rachunek wystawiam na polskiego wykonawcę). Jednak jak zjeżdżam do Polski to często wystawiam rachunki na usługi budowlane w Polsce. Zjeżdżam do Polski co miesiąc na kilka dni. W Polsce mieszkam razem ze swoją żoną i dzieckiem. Czy postępuję prawidłowo, że dochody zarówno z Belgii, jak i Polski uzyskane w ramach prowadzonej prze mnie działalności gospodarczej - rozliczam tylko w Polsce (ryczałt 5,5%)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Usługi budowlane w Polsce i Belgii

24.2.2012

Opisane zasady rozliczeń mogą być prawidłowe, o w stosunku do podatnika nie powstają obowiązki rozliczenia na terytorium Belgii. W tym zakresie istotne są przepisy Konwencji podpisanej w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Zgodnie z Artykułem 7 wskazanej Konwencji (Zyski przedsiębiorstw) zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (polskiego) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie (w Belgii) działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie (w Belgii), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.

Na mocy Artykułu 5 wskazanej Konwencji, w rozumieniu niniejszej Konwencji określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Plac budowy lub prace montażowe stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy.

Zatem, o ile podatnik nie prowadzi w Belgii zakładu, to jego dochód z działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu w Polsce, według zasad wybranych w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ