Kaucja za złom akumulatora

Pytanie:

"Firma dokonała zakupu akumulatora i została obciążona kaucją za złom. Jak zarejestrować w księdze rachunkowej zapłaconą kaucję?"

Odpowiedź prawnika: Kaucja za złom akumulatora

Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach.

Istotą kaucji jest jej zwrotny charakter. Opisana w pytaniu kaucja również podlega zwrotowi, o ile dostarczą Państwo w określonym terminie zużyty akumulator. Dlatego kaucja  jako świadczenie zwrotne zasadniczo nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Dopiero w sytuacji gdy kaucja podlega przepadkowi może zostać rozliczona kosztowo.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aggio2 2016-06-11 14:44:54

    Bardzo ogólnikowe podejście, a na jakich kontach zaksięgować taką operację.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika