Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?

Pytanie:

Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu emerytur i rent uzyskiwanych w związku z wykonywaną w przeszłości pracą najemną reguluje art. 18 umowy między Polską a Włochami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Zgodnie z art. 18 umowy, emerytury oraz inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej zatrudnienia w przeszłości będą opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ich odbiorca ma stałe miejsce zamieszkania. Oznacza to, i? dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu emerytury wypłacanej z Włoch w związku z wykonywaną w przeszłości pracą najemną przez tę osobę, podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie gdzie ta osoba jest rezydentem, czyli w Polsce. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie tych dochodów, które otrzymywane są przez podatnika w związku z wykonywaną przez niego pracą najemną w przeszłości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

renatina

7.12.2013 17:31:57

Re: Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?

pracowalam we Wloszech 5 lat i otrzymalam emeryure wys 61euro kiedy przeprowadzilam sie do kraju no wlasnie dlaczego przepisy prawne sa tak nie spojne potracono mi 20%lodziejstwo od kwoty 61% musialam wypelniac mase papierow horor tak smieszna kwote opdatkowuje 20% c !!!!!to zzlodziejstwo w bialych rekawiczkach w jakim kraju ja zyje wyjechak=lam z polski bo sie nie da tu zys maze kazdy z tych pcwciaczkow powie jak moz na zyc za 1400 zl nicht mnie nie poinformowalore o tym podatku ale kasy wzieli natychmiast i jeszcze zus musze placic brak mi slow !!!!!!! to chore jak sie bierze pensje rzedu 20.000 albo wiecej to ludzi ma...... nie oczekuje konkretnej izwiezlej odpowiedzi


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.11.2018

  Opłata za posiadanie psa

  Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

 • 2.7.2013

  Kto i na jakich zasadach ma płacić podatek leśny?

  Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku leśnego są właściciel, posiadacz samoistny lub użytkownik wieczysty lasu, a w niektórych przypadkach posiadacz zależny lasu, tj. np. dzierżawca. Podatnicy (...)

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)

 • 16.9.2004

  Emerytura dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

  Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. otrzymają emeryturę na zasadach określonych w ustawie emerytalnej obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełnić, aby nabyć prawo (...)

 • 20.12.2013

  Emerytury częściowe w 2014 roku

  Nowelizacja systemu emerytur jaka miała miejsce na początku 2013 roku wprowadziła nieznaną dotychczas instytucję emerytury częściowej. Zgodnie z nowymi założeniami prawo do emerytury warunkowane (...)