Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?

Pytanie:

"Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?"

Odpowiedź prawnika: Pracowałem we Włoszech, czy muszę tam płacić podatek od emerytury?

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu emerytur i rent uzyskiwanych w związku z wykonywaną w przeszłości pracą najemną reguluje art. 18 umowy między Polską a Włochami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Zgodnie z art. 18 umowy, emerytury oraz inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej zatrudnienia w przeszłości będą opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ich odbiorca ma stałe miejsce zamieszkania. Oznacza to, i? dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu emerytury wypłacanej z Włoch w związku z wykonywaną w przeszłości pracą najemną przez tę osobę, podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie gdzie ta osoba jest rezydentem, czyli w Polsce. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie tych dochodów, które otrzymywane są przez podatnika w związku z wykonywaną przez niego pracą najemną w przeszłości.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • renatina 2015-12-07 17:31:57

    pracowalam we Wloszech 5 lat i otrzymalam emeryure wys 61euro kiedy przeprowadzilam sie do kraju no wlasnie dlaczego przepisy prawne sa tak nie spojne potracono mi 20%lodziejstwo od kwoty 61% musialam wypelniac mase papierow horor tak smieszna kwote opdatkowuje 20% c !!!!!to zzlodziejstwo w bialych rekawiczkach w jakim kraju ja zyje wyjechak=lam z polski bo sie nie da tu zys maze kazdy z tych pcwciaczkow powie jak moz na zyc za 1400 zl nicht mnie nie poinformowalore o tym podatku ale kasy wzieli natychmiast i jeszcze zus musze placic brak mi slow !!!!!!! to chore jak sie bierze pensje rzedu 20.000 albo wiecej to ludzi ma...... nie oczekuje konkretnej izwiezlej odpowiedzi


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika