e-prawnik.pl Porady prawne

Stwierdzenie nadpłaty podatku.

Pytanie:

Kto może wystąpić z wnioskiem stwierdzenie nadpłaty podatku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nadpłaty podatku.

Zgodnie z art. 75  § 1 Ordynacji podatkowej jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

§ 2. Uprawnienie określone w § 1 przysługuje również:

1)   podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli:

a)  w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej,

b)  w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3, z wyjątkiem deklaracji dotyczącej zaliczek na podatek dochodowy, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,

c)  nie będąc obowiązanymi do składania zeznań (deklaracji), dokonali wpłaty podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;

1a)  osobom, które były wspólnikami spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki, w sytuacjach określonych w pkt 1;

2)   płatnikom lub inkasentom, jeżeli:

a)  w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku,

b)  w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej,

c)  nie będąc obowiązanymi do składania deklaracji, wpłacili podatek w wysokości większej od należnej.

 

W treści przytoczonego powyżej przepisu wymieniono podmioty, które mogą wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku. Analizując jego treść należy stwierdzić, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nadpłaty może zostać wszczęte tylko i wyłącznie na wniosek podatnika, płatnika, inkasenta i osoby, która była wspólnikiem spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki.

Potrzebujesz porady prawnej?