Użyczenie adresu do korespondencji

Pytanie:

"Pięciu wspólników spółki komandytowej A postanowiło zawiesić działalność tejże spółki. W momencie zawieszenia jeden ze wspólników (jedyny komplementariusz) użyczył bezpłatnie spółce komandytowej A adres do korespondencji. Użyczany adres jest tożsamy z adresem jednoosobowej działalności gospodarczej komplementariusza. Czy umowa użyczenia, ustna lub pisemna, zawarta pomiędzy spółką komandytową A a komplementariuszem podlega opodatkowaniu z tytułu przychodu z tzw. nieodpłatnych świadczeń?"

Odpowiedź prawnika: Użyczenie adresu do korespondencji

Komplementariusz spółki komandytowej z mocy przepisów zobowiązany jest do jej reprezentowania. Nawet w okresie zawieszenia działalności może pojawić się korespondencja, którą należy odebrać, a ponieważ korespondencja zapewne nie będzie odbierana pod dotychczasowym adresem spółki, racjonalne jest aby korespondencja była kierowana pod adres komplementariusza.

Mając powyższe na uwadze, w naszej ocenie z samego faktu udostępnienia przez komplementariusza swojego adresu nie można wnosić, iż spółka otrzymuje z tego tytułu nieodpłatne świadczenia. Spółka wszakże nie będzie prowadziła pod powyższym adresem działalności gospodarczej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika