Użyczenie adresu do korespondencji
Pytanie:
"Pięciu wspólników spółki komandytowej A postanowiło zawiesić działalność tejże spółki. W momencie zawieszenia jeden ze wspólników (jedyny komplementariusz) użyczył bezpłatnie spółce komandytowej A adres do korespondencji. Użyczany adres jest tożsamy z adresem jednoosobowej działalności gospodarczej komplementariusza. Czy umowa użyczenia, ustna lub pisemna, zawarta pomiędzy spółką komandytową A a komplementariuszem podlega opodatkowaniu z tytułu przychodu z tzw. nieodpłatnych świadczeń?"
Odpowiedź prawnika: Użyczenie adresu do korespondencji
Komplementariusz spółki komandytowej z mocy przepisów zobowiązany jest do jej reprezentowania. Nawet w okresie zawieszenia działalności może pojawić się korespondencja, którą należy odebrać, a ponieważ korespondencja zapewne nie będzie odbierana pod dotychczasowym adresem spółki, racjonalne jest aby korespondencja była kierowana pod adres komplementariusza.
Mając powyższe na uwadze, w naszej ocenie z samego faktu udostępnienia przez komplementariusza swojego adresu nie można wnosić, iż spółka otrzymuje z tego tytułu nieodpłatne świadczenia. Spółka wszakże nie będzie prowadziła pod powyższym adresem działalności gospodarczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?