Obciążenie za brak towaru w transporcie

Pytanie klienta:

""Kierowca przy załadunku towarów nie dokonał sprawdzenia ładunku. Firma transportowa została obciążona za brak towaru. Czy obciążenie za brak towaru stanowi koszt uzyskania przychodu?""

Odpowiedź prawnika:

Z pytania niestety nie wynika, co było przyczyną braków w towarze. Przyczyny mogły być różne, a więc zarówno nieprawidłowości przy samym załadunku, jak i przyczyny późniejsze, np. kradzież towaru już z samochodu.

Na gruncie ustaw o podatkach dochodowych przyjmuje się, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach.

Niepokrycie braku zapewne spowoduje wytoczenie przeciwko firmie transportowej powództwa, a być może również utratę kontrahenta, stąd dobrowolne pokrycie obciążenia za brak towaru będzie służyło zachowaniu tudzież zabezpieczeniu źródła przychodów, a zatem jest uzasadnienie do zaliczenia wydatku w koszty podatkowe.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.