Ryczałt z tytułu najmu
Pytanie:
"Nieruchomością, której współwłasność nie została zniesiona, zarządza zarządca sadowy, ja natomiast jestem współwłaścicielem mającym udział 11 %. Podatek od nieruchomości płacę ryczałtem od najmu w wysokości 8,5 % od przychodu. Zarządca sądowy co miesiąc oblicza mi ryczałt 8,5 % od wielkości mojego udziału całego przychodu z kamienicy (czyli od 11,1 % od całości przychodu z całej nieruchomości). Według mojej oceny, metoda powyższa jest błędna, gdyż wszelkie wpłacone środki pieniężne z tytułu opłat za czynsz gromadzone są na wyodrębnionym koncie bankowym, którym dysponuje zarządca sądowy. Zarządca sądowy na bieżąco pokrywa wszelkie wydatki związane z remontami kamienicy oraz z bieżącym zarządzaniem nieruchomością. Przychody powstałe w toku sprawowania zarządu nieruchomością wynikają z działań zarządcy i do jego rąk wpływają środki majątkowe uzyskane z zarządu nieruchomością. Przychodami z tytułu najmu, które nie stanowią działalności gospodarczej w myśl przepisu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze. Mamy tutaj do czynienia z tzw. zasadą kasową ustalania przychodu, gdyż przychód powstaje w momencie faktycznego otrzymania bądź pozostawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy wynikających z zawartych umów. Jednocześnie należy dodać, iż w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe (wyroki: z 26 marca 1993 r. III SA 2219/92-ONSA 1992 z. 3, poz. 83; z 8 czerwca 1994 r. SA/Kr 2139/93 ? nie publikowany; z 26 maja 1995 r. III SA 1186/94 Prawo gospodarcze z 1995 r. Nr 9; z 23 sierpnia 1996 r. SA/Wr 3640/95 ? nie publikowany). Wobec powyższego uważam,że przychód z tytułu najmu kamienicy powstaje dla mnie z datą wypłaty lub pozostawienia do dyspozycji środków pieniężnych przez zarządcę sadowego, czyli płacę podatek 8,5 % tylko od tego co otrzymam od zarządcy sadowego, a nie od 11,1 % (mój udział) od wszystkich przychodów nieruchomości w danym miesiącu. Proszę o odpowiedź, kto ma rację jeżeli chodzi o ryczałt z najmu wielkości 8,5 %, zarządca sądowy czy ja?"
Odpowiedź prawnika: Ryczałt z tytułu najmu
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Zatem faktycznie na gruncie ryczałtu - podabnie jak na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych - w przypadku najmu niewykonywanego w ramach działalności gospodarczej przychodem są jedynie pieniądze otrzymane przez podatnika lub postawione do dyspozycji podatnika.
Rozbieżność stanowisk między Panem a zarządcą wynika zapewne z różnego rozumienia roli zarządcy. Pan traktuje pieniądze otrzymane na wyodrębniony rachunek, którym dysponuje zarządca jako nieotrzymane przez Pana, natomiast zarządca zapewne uważa, że on tylko zarządza, a więc faktycznie są to pieniądze otrzymane przez właścicieli nieruchomości (przyjmuje stanowisko bezpieczniejsze). Trudno jednoznacznie wskazać, która strona ma racje i tak naprawdę, aby uzgodnić stanowiska, w naszej ocenie powinien Pan wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. Uzyskanie pozytywnej dla Pana interpretacji z pewnością byłby istotnym argumentem w rozmowie z zarządcą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?