Odszkodowanie za samochód wycofany z ewidencji
Pytanie:
"Proszę o poradę czy jest przychodem odszkodowanie za wycofany ze środków trwałych samochód osobowy. W wyniku wypadku doszło do całkowitego zniszczenia samochodu, który od VI.2011 nie był wykorzystywany w firmie. Dodatkowo otrzymano pieniądze za jego złomowanie. Samochód całkowicie zamortyzowany. Czy należy wykazać dochód w PIT?"
Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za samochód wycofany z ewidencji
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zatem opłata za złomowanie będąca w zasadzie ceną odpłatnego zbycia pojazdu z pewnością będzie przychodem podatkowym.
Odnośnie natomiast kwoty odszkodowania należałoby jednak przeanalizować czy można zastosować zwolnienia przewidziane w art. 21 ust. 1 wskazanej ustawy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c.
Ponieważ na moment powstania szkody samochód nie był już związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, można bronić stanowiska, iż przychód ten korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?