Sprzedaż przez Internet rzeczy używanych

Pytanie:

"Osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej w tym zakresie, zamierza rozpocząć sprzedaż swoich rzeczy używanych użytku osobistego (ponad 1/2 roku), głównie: używanych ubrań, biżuterii srebrnej, książek, przez Internet za pomocą serwisu typu Allegro. Na część z tych rzeczy ma dowody zakupu poświadczające czas używania, ale na część nie. Wszystkie rzeczy będą sprzedawane za ułamek ich pierwotnej ceny (10-50%). Czy z tytułu takiej sprzedaży na osobie tej będą ciążyły jakieś obowiązki podatkowe?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż przez Internet rzeczy używanych

Jeśli okres używania rzeczy przekroczył pół roku od końca miesiąca w którym zostały nabyte i sprzedająca nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie, to ze sprzedażą nie powinny się wiązać obowiązki podatkowe dla sprzedawcy, w szczególności w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika