Darowizna sprzętu komputerowego do PCK
Pytanie:
"Prowadzimy działalność gospodarczą (PKPiR i VAT). Wymieniamy aktualnie sprzęt komputerowy w firmie. Ten który kiedyś zakupiliśmy (odliczyliśmy VAT i zarachowaliśmy w koszty) - obecnie chcemy przekazać w darowiźnie PCK, która jest organizacją pożytku publicznego. Czy ta darowizna będzie dla nas kosztem (naszym zdaniem nie, ponieważ nie jest to żywność)? Czy musimy naliczyć na fakturze wewnętrznej VAT od darowizny (jeśli tak, to czy bierzemy cenę zakupy z przed kilku lat, czy wartość wolnorynkową)?"
Odpowiedź prawnika: Darowizna sprzętu komputerowego do PCK
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Zatem darowizna sprzętu komputerowego nie będzie kosztem podatkowym darczyńcy.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Zatem darowizna sprzętu komputerowego w przedmiotowym przypadku będzie opodatkowana VAT. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. W przypadku towarów przekazywanych nieodpłatnie, podstawą opodatkowania jest cena nabycia tych towarów określona w momencie dostawy, tj. w momencie ich przekazania. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest wprawdzie cena nabycia towaru lecz skorygowana na dzień, w którym dochodzi do nieodpłatnego przekazania przedmiotowych towarów, czyli wartość rynkowa (tak: Interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 stycznia 2009 r. ILPP1/443-1034/08-2/BD).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?