Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Porady prawne

Umowa trójstronna

Firma zawarła umowę trójstronną, w której odbiorcą i nabywcą towaru jest jedna spółka (i tak jest wystawiona faktura), zaś płatnikiem jest jeszcze inna - trzecia firma. Czy tak zawarta umowa (...)

Stwierdzenie nadpłaty podatku.

Kto może wystąpić z wnioskiem stwierdzenie nadpłaty podatku?

Zmiana terminu płatności

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. dłużnik ma obowiązek skorygowania podatku odliczonego od niezapłaconych faktur w miesiącu, w którym minął (...)

Budynki mieszkalnictwa socjalnego a VAT

Wujek startował w ostatnich dniach w przetargu organizowanym przez Urząd Miasta na budowę obiektu z mieszkaniami socjalnymi. Kosztorys składał się z różnych elementów, ale do istotnych z punktu (...)

Zmiana danych na fakturze w spółce jawnej

1. września nabyliśmy z żoną ogół praw i obowiązków w spółce jawnej. Ja od jednego wspólnika, żona od drugiego. W tym tygodniu wyślemy dane aktualizujące do KRS. Czy faktury od 1. września (...)

Odsprzedaż materiałów

Pracownik Spółki z o.o. zakupił materiały na prywatne potrzeby, ale Sprzedawca (kierując się adresem przesyłki) wystawił fakturę VAT na Spółkę. Generalnie Sprzedawca nie prowadzi transakcji (...)

Nieodpłatny przychód z darowizny samochodu

Prowadzę działalność gospodarczą zarówno jednoosobowo, jak i jestem dodatkowo wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej (mój udział od tego roku 95%). W spółce cywilnej użytkujemy samochód (...)

Wcześniejszy wykup w leasingu operacyjnym

W sierpniu 2009 roku nabyłem w leasingu samochód ciężarowy. Okres leasingu: 36 miesięcy. Obecnie, po 25 miesiącach spłaty rat leasingowych chciałbym samochód wykupić. Do wykupu pozostaje kwota (...)

Cesja umowy leasingu operacyjnego samochodu

Prowadzę firmę jako osoba fizyczna. Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych, jestem podatnikiem podatku VAT 22%. Planuję przejąć umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy (cesja z umową leasingową (...)

Działalność gospodarcza i prywatny wynajem - a kasa fiskalna.

Od kwietnia rozpoczęłam własną działalność gospodarczą (PKPiR bez VAT, handel obwoźny na straganach). Oprócz działalności gospodarczej - mam też swój prywatny wynajem na cele mieszkalne osobom (...)

Zakupy słuzące wyłącznie sprzedaży zwolnionej - ujęcie w ewidencji

Prowadzę naukę jazdy oraz handel (VAT+ PKPiR). Naukę jazdy mam tylko samochodem osobowym (sprzedaż zwolniona). Wszelkie zakupy służące obydwóm sprzedażom ujmuję w VAT jako służące sprzedaży (...)

Samochód a ryczałt ewidencjonowany i VAT

Prowadzę firmę. Rozliczam się na zasadach ryczałtu od przychodów, jestem VAT-owcem. Samochód osobowy użytkowany na potrzeby firmy nie jest w ewidencji środków trwałych. Odliczam jednak VAT naliczony (...)

Podział majątku a VAT

Małżonkowie mieli wspólność majątkową. Mąż prowadzi działalność i w środkach trwałych ma lokal użytkowy, który amortyzuje i odliczył VAT. Obecnie po rozwodzie i podziale majątku lokal (...)

Refaktura usług a deklaracja VAT-UE

Spółka z o.o. wystawiła na podstawie zawartej umowy refakturę za bilety LOT zagraniczne. Faktura została wystawiona za stawką 0% na podmiot zagraniczny na Cyprze, który jest podatnikiem VAT UE. (...)

Import usługa a deklaracja VAT-UE

Spółka z o.o. (podatnik VAT-UE) otrzymała fakturę za zakup licencji na program komputerowy od kontrahenta zagranicznego z UE. W fakturze kontrahent zagraniczny naliczył swój VAT krajowy. Mimo to (...)

Podatek VAT od koncertu

Jesteśmy samorządową instytucją kultury wpisaną do miejskiego rejestru instytucji kultury. Sprzedając kontrahentowi koncert niebiletowany stosujemy 0 stawkę VAT. Czy postępujemy prawidłowo?

Pozostałe usługi instalacyjne - stawka VAT

Wykonuję usługi ślusarki budowlanej: naprawa i regulacja zamków w drzwiach, wymiana wkładek, regulacja i naprawa okien itp. Usługi wykonuję dla Sp-ni mieszkaniowych i opodatkowuje stawką 8% VAT (...)

Odzież dla pracowników a VAT

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować ubranie robocze i chcąc być z zgodzie z prawem pracy, ubranie to jest wydawane pracownikowi. Pracownicy po ustaniu stosunku pracy rozliczani (...)

Akcyza na wyroby węglowe

Prowadzimy skład opałowy (PKPiR + vat). W marcu musimy zapłacić pierwszą akcyzę od wyrobów węglowych za m-c styczeń. Mamy kłopot z wyliczaniem tej akcyzy. Jest to nowość - i robimy to pierwszy (...)

Odliczenie VAT a brak sprzedaży

Spółka z o.o. zarówno w roku 2010 jak i 2011 prowadziła szczątkową działalność i nie wykazała żadnej sprzedaży opodatkowanej. W roku 2011 dodatkowo naliczyła i wykazała w deklaracji VAT-7K (...)

Kasa fiskalna w szkole nauki jazdy

Prowadzę działalność gospodarczą od 2 lat (handel + usługi nauki jazdy). Sprzedaży dokonuję na osoby fizyczne. Z handlu nie przekroczyłam obrotu 40 tys. zł. Natomiast jeśli dodam do tego usługi (...)

Refaktura kosztów biletów lotniczych

Spółka z o.o. zakupiła w Polsce bilet LOT (lot zagraniczny) dla kontrahenta zagranicznego (faktura ze stawką VAT 0%). Następnie zawarła umowę z w/w kontrahentem zagranicznym, w ramach której będzie (...)

Szkolenie zagraniczne a import usług

Pracownik spółki z o.o. (spółka to VAT-owiec UE) uczestniczył w szkoleniu w Wielkiej Brytanii. Spółka otrzymała za szkolenie fakturę od zagranicznej firmy (która posiada ważny nr VAT UE na terenie (...)

Refakturowanie energii elektrycznej

Sytuacja dotyczy wynajmu lokalu użytkowego. Czy stosowanie wyższej ceny od ceny Zakładu Energetycznego nie skutkuje jakimiś obowiązkami np. w podatku akcyzowym?

Faktury VAT na prywatny wynajem i dzierżawę

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością mam prywatny wynajem i dzierżawę (ryczałt 8,5%). Słyszałam że w trakcie zawieszenia działalności nie składa się deklaracji (...)

Cesja umowy leasingu a VAT

Spółka z o.o. leasingowała samochód osobowy, od którego VAT został odliczony w ramach limitu 6000 zł. Po pewnym czasie spółka zdecydowała się scedować umowę wraz z samochodem na inny podmiot (...)

Faktura VAT na leki refundowane

Prowadzę działalność gospodarczą (KPiR + VAT, apteka). Na leki wystawiamy faktury VAT. Jeśli jest to lek refundowany - fakturę VAT na dane pacjenta zgodnie z receptą. Jeśli nierefundowany - fakturę (...)

Faktura VAT a zasada pisemności

Czy faktura VAT spełnia wymóg zasady pisemności w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego?

Faktura VAT a umowa z ustawy Prawo zamówień publicznych

Czy faktura VAT może pełnić funkcję umowy w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych?

Definicja działalności gospodarczej według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W jaki sposób ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje działalność gospodarczą?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a wewnątrzunijne przesunięcie magazynowe

W jakich sytuacjach wewnątrzunijne przesunięcie magazynowe jest traktowane w Polsce jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Darowizna pieniężna a opodatkowanie VAT

Czy darowizna pieniężna podlega ustawie o VAT, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, które darczyńca chce przekazać na rzecz sołectwa? Jeżeli nie to proszę o podstawę prawną. Czy musi (...)

Kilometrówka w spółce cywilnej

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej. Chcę zacząć używać swój prywatny samochód osobowy dla celów spółki na zasadzie \"kilometrówki\"- czy faktury za paliwo, myjnię, naprawę powinienem (...)

Zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Jak wygląda zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

VAT i ryczałt od prywatnego najmu a media

Prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Poza działalnością wynajmuję dwa lokale. Wynajem zgłosiłem na ryczałt 8,5%. W umowie wynajmu mam zapis, że będą refakturowane media (energia, (...)

Kasa fiskalna w inwenturze likwidacyjnej

Likwiduję działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). Sporządzam inwenturę dla celów VAT i pdof. Została mi na stanie kasa rejestrująca, którą kiedyś przy kupnie ująłem bezpośrednio w kosztach (...)

Darowizna sprzętu komputerowego do PCK

Prowadzimy działalność gospodarczą (PKPiR i VAT). Wymieniamy aktualnie sprzęt komputerowy w firmie. Ten który kiedyś zakupiliśmy (odliczyliśmy VAT i zarachowaliśmy w koszty) - obecnie chcemy (...)

Fakturowanie a oddział w Polsce

Niemiecka jednostka otwiera oddział w Polsce. Urząd Skarbowy nadaje numer NIP oddziałowi, gdyż zatrudnia on pracowników, czyli występuje jako płatnik składek ZUS oraz podatku PIT-4R. Zgodnie z (...)

Umowy handlowe a oddział w Polsce

Jednostka macierzysta mająca siedzibę w Niemczech otworzyła oddział w Polsce. Do celów podatkowych Urząd Skarbowy zarejestrował organ założycielski. Do celów podatkowych nadano NIP jednostce (...)

Firma budowlana w Holandii a VAT

Otwieram firmę budowlaną z siedzibą w Polsce, będę wykonywał remonty w Holandii - z tego co się już orientuję opodatkowanie VAT będzie w Holandii (tam gdzie nieruchomość). I tu zaczynają się (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika