Zmiana danych na fakturze w spółce jawnej

Pytanie:

1. września nabyliśmy z żoną ogół praw i obowiązków w spółce jawnej. Ja od jednego wspólnika, żona od drugiego. W tym tygodniu wyślemy dane aktualizujące do KRS. Czy faktury od 1. września mają być wystawiane na spółkę jawną (oraz wystawiane przez spółkę jawną) już z naszymi nazwiskami? Czy dopiero po zatwierdzeniu przez KRS (może to potrwać).

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej skutkuje zmianą umowy spółki jawnej. Jednakże dla skuteczności zmiany nie jest konieczne dokonanie wpisu w rejestrze. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. Wszelkie zmiany danych wymienionych w § 1 powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu. Gdyby skuteczność zmiany umowy została uzależniona od dokonania wpisu to przepis musiałby o tym wyraźnie stanowić. W konsekwencji wpis zmian do KRS ma charakter wyłącznie deklaratywny. A zatem skutek w postaci nabycia przez Państwa ogółu praw i obowiązków wystąpił w dacie wskazanej w umowie, w razie braku takiej regulacji, w dacie jej zawarcia. Od tej daty działają Państwo jako wspólnicy reprezentujący spółkę.

Jeżeli spółka jawna była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny wówczas, zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy o podatku do towarów i usług w chwili, gdy dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. W naszej opinii jeżeli przy tym obowiązek wystawienia faktury VAT powstanie przed datą zmiany to powinni Państwo wystawić fakturę ze wskazaniem firmy już z uwzględnieniem Państwa nazwisk także przed zgłoszeniem wniosku o zarejestrowanie zmian.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY