Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozlicza się ryczałtem 8.5 %. Obecnie chce kupić samochód, jeszcze nie podjął decyzji, czy nowy, czy też używany. Skłania się do zakupu lub wyleasingowania samochodu ciężarowego. Czy może sobie przy zakupie odliczyć VAT? Jeśli może sobie odliczyć VAT, to jaką kwotę? A co w sytuacji, gdy wezmie samochód używany w leasing? - jak ten VAT odliczać? Jaki podatek zapłaci przy jego ewentualnej sprzedaży? "

Odpowiedź prawnika: Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Zarówno w sytuacji, gdy Firma zamierza kupić samochód ciężarowy, jak i w sytuacji, gdy zamierza taki samochód wyleasingować ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z faktury zakupu. W przypadku zakupu podatek VAT odliczony zostanie bezpośrednio z faktury dokumentującej zakup. Zaś w przypadku leasingu VAT będzie odliczany od kolejnych rat leasingowych. Takie pełne uprawnienie wynika z brzmienia art. 86 ust. 2, 3 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT dotyczy jedynie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Zaś w sytuacji, gdy Firma będzie chciała sprzedać taki samochód, będzie musiała liczyć się z dwoma podatkami: zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. W przypadku sprzedaży firmowego samochodu ryczałt należy opłacić w wysokości 8,5 % przychodu ze sprzedaży. Wysokość podatku w przypadku sprzedaży środka trwałego wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaś wysokość podatku VAT od sprzedaży będzie wynosiła 22 % od wartości sprzedaży.

Polecamy ponadto artykuły:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2016-10-02 20:50:34

    jestem ryczaltowcem 8,5% mialam ponad rok auto w leasingu nowe z salonu nie odliczalamżadnego vatu wykupilam ten saamochod po 16 miesiącach z leasingu i chce go sprzedać innej firmie jakie musze ponieśc koszty vat podatek


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika