Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
W opisanym stanie faktycznym brak jest podstaw do uznania, że wystąpiła dostawa towarów jako czynność opodatkowana VAT. Brak jest też podstaw do wystawiania faktury VAT. Bezspornie obciążenie pracownika za zniszczenie, uszkodzenie czy zgubienie odzieży czy butów powstałe w majątku pracodawcy ma charakter odszkodowawczy. Odszkodowania nie stanowią natomiast ani świadczenia usług, ani dostawy towarów i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.