Odzież dla pracowników a VAT

Pytanie:

"Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować ubranie robocze i chcąc być z zgodzie z prawem pracy, ubranie to jest wydawane pracownikowi. Pracownicy po ustaniu stosunku pracy rozliczani są w odzieży roboczej.Wyrazili zgodę na piśmie, by stosowne obciążenie znalazło się na liście plac. Jeśli nie oddadzą odzieży, są im naliczone proporcjonalnie do zużycia kwoty pieniężne. Przez firmę jest to uznane za odszkodowanie, jako pozostałe przychody operacyjne i opodatkowane. Wątpliwości budzi podatek VAT. Jeśli nawet należałoby opodatkować ww sytuacje, to nie jest konieczny fakt, ponieważ jest to nasz pracownik. Dodać należy, że buty od momentu otrzymania przez pracownika do dnia zakończenia pracy nie podlegają rozliczeniu i nawet jeśli ich nie pracownik nie odda, nie zostanie naliczona mu żądaną kwota z tego tytułu. Ważną tez informacja jest, ze nie zawsze pracownik otrzymuje nowe ubranie. Czasami kurtki, lub spodnie są używane, natomiast buty zawsze nowe. Czy kwoty obciążające pracowników za nie zwrócone ubranie robocze winny być opodatkowane VAT z tyt. art 7, to znaczy, ze jest to przeniesienie własności i stanowi dostawę towarów? Buty należy traktować na równi z pozostała odzieżą, czy tez rozpatrywać odrębnie?"

Odpowiedź prawnika: Odzież dla pracowników a VAT

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W opisanym stanie faktycznym brak jest podstaw do uznania, że wystąpiła dostawa towarów jako czynność opodatkowana VAT. Brak jest też podstaw do wystawiania faktury VAT. Bezspornie obciążenie pracownika za zniszczenie, uszkodzenie czy zgubienie odzieży czy butów powstałe w majątku pracodawcy ma charakter odszkodowawczy. Odszkodowania nie stanowią natomiast ani świadczenia usług, ani dostawy towarów i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2015-04-30 16:28:36

    Dostalem wypowiedzenie przez pracodawce ten z kolei potracil mi za tani pomaranczowy kombinezon plus buty 180zl.Czy mial on do tego prawo??Dodam jeszcze ze posiadam ta odziez juz uzywana,a poinformowany zostalem ze jak ja zwroce w stanie idealnym to zostana mi zwrocone pieniadze.Jak mam rozwiazac ten problem?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika