Zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Pytanie:

Jak wygląda zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są wszelkie podmioty samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Jednak na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość objętych przez ustawę obowiązkiem zapłaty podatku VAT odpłatnych dostaw towarów, odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Należy zwracać szczególną uwagę na tę wartość, gdyż w każdym przypadku przekroczenia wielkości 150 000 zł powstaje obowiązek rozliczenia podatku od nadwyżki.

Można również mimo nie przekroczenia progu dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT, jeżeli Podatnik jest zainteresowany możliwością odliczania podatku naliczonego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 7.1.2014

    VAT 2014 - sprzedaż samochodu firmowego

    Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów osobowych (...)

  • 1.1.2014

    VAT 2014 r. Towary używane

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

  • 28.4.2006

    Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

    W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono (...)

  • 2.1.2014

    VAT 2014. Zmiany w podatku od towarów i usług.

    Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

  • 12.5.2017

    PCC, czy VAT?

    Jedna czynność prawna może zatem spełniać definicję zarówno czynności opodatkowanej VAT, jak też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że będzie ona faktycznie (...)