Pozostałe usługi instalacyjne - stawka VAT

Pytanie:

"Wykonuję usługi ślusarki budowlanej: naprawa i regulacja zamków w drzwiach, wymiana wkładek, regulacja i naprawa okien itp. Usługi wykonuję dla Sp-ni mieszkaniowych i opodatkowuje stawką 8% VAT (usługi są wykonywane w mieszkaniach, piwnicach, pralniach i klatkach schodowych). Aktualnie otrzymaliśmy zlecenie na montaż tablic ogłoszeniowych korkowych w klatkach schodowych bloków Sp-ni mieszkaniowych. Telefonowałem do Urzędu Statystycznego - i telefonicznie otrzymałem odpowiedź że taka usługa mieści się w PKWiU 43.29.19.0 jako \"roboty instalacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane, związane z wyrobami niestanowiącymi części konstrukcji obiektu budowlanego oraz pozostałe roboty instalacyjne gdzie indziej niesklasyfikowane\". Czy postąpię prawidłowo, jeśli te usługi również opodatkuje stawką 8% VAT?"

Odpowiedź prawnika: Pozostałe usługi instalacyjne - stawka VAT

Niestety, ale w opisanym stanie faktycznym zastosowanie obniżonej stawki podatku od towarów i usług może być kwestionowane.

 Montażu tablic korkowych nie sposób bowiem uznać za konserwację, remont, modernizację, a także budowę budynku, gdyż czynności te nie dotyczą substancji samego budynku. Tablica korkowa jest co najwyżej elementem wyposażenia budynku, a w wyniku ich montażu nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.

 

Na podobnych zasadach odmawia się prawa do preferencyjnych stawek wielu podobnym pracom montażowym, proszę porównać np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lipca 2011 r. (IPPP3/443-588/11-2/LK), dotyczącą wprawdzie stawka podatku dla dostaw żaluzji, rolet tekstylnych, aluminiowych, plis, moskitier, markiz wraz z ich montażem, ale która dotyczy tego samego PKWiU i może mieć odpowiednie zastosowanie w niniejszej sprawie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika