Darowizna pieniężna a opodatkowanie VAT

Pytanie:

Czy darowizna pieniężna podlega ustawie o VAT, jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, które darczyńca chce przekazać na rzecz sołectwa? Jeżeli nie to proszę o podstawę prawną. Czy musi być sporządzona umowa pomiędzy darczyńcą a Radą sołecką?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Darowizny pieniężne w żadnym przypadku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Pieniądze nie są bowiem towarem, a jednocześnie czynność przekazania pieniędzy nie stanowi świadczenia usługi w rozumieniu VAT. Tym samym darowizna pieniężna nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu na gruncie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnośnie formy umowy darowizny należy wskazać, iż zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Często - dla celów dowodowych - sporządza się umowę darowizny chociażby w formie zwykłej pisemnej, pomimo, iż umowa jest ważna jeśli darczyńca przekaże kwotę darowizny obdarowanemu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: