Zakup maszyny za granicą
Pytanie:
"Mam zamiar kupić tokarkę za granicą (konkretnie w Niemczech lub Austrii) za pośrednictwem Internetu. Wartość towaru od 1000 do 2000 Euro. W cenie maszyny jest podatek Mwst - jest to prawdopodobnie podatek od wartości dodanej. Maszyna jest do prac hobbistycznych, a nie do zarobku. Czy po dostawie do kraju będę musiał zapłacić cło? Jeśli tak, to od jakiej wartości i w jakiej wysokości? Czy nie są pobierane w kraju dodatkowe opłaty z tytułu importu? Czy istnieje możliwość odebrania na granicy w niemieckim urzędzie celnym podatku MWST - jest to 16 % wartości przedmiotu?"
Odpowiedź prawnika: Zakup maszyny za granicą
Cła z tego tytułu nie trzeba płacić, gdyż od 1 maja 2004 r. Polska przystępując do UE, została objęta unią celną z państwami członkowskimi. Cło trzeba teraz płacić tylko w wymianie towarowej z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej.
Mógłby natomiast w Polsce powstać obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyby spełnione zostały warunki z art. 9 ustawy o VAT, tj. m.in.: gdyby dokonującym dostawy i nabywcą był podatnik VAT i nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika VAT lub gdyby nabywcą była osoba prawna nie będąca takim podatnikiem. W opisanej w pytaniu systuacji raczej takie warunki nie są spełnione.
Obecnie nie osobom prywatnym nie przysługuje zwrot VAT zapłaconego w innym państwie UE.
Na warunkach określonych we wspólnotowej VIII Dyrektywie oraz w niemieckiej ustawie o podatku VAT (Umsatzsteuergesetz) możliwe jest odzyskanie VAT zapłaconego w Niemczech tylko przez przedsiębiorców (zarejestrowanych podatników VAT).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?