Import odzieży z USA

Pytanie:

"Chciałbym sprowadzać buty i ubrania sportowe z USA, a następnie odsprzedawać je w Polsce. Czy muszę płacić podatek VAT i/lub cło, jeśli osoby od których odkupuje te rzeczy nie wystawiają mi faktur czy paragonów, a w większości są osobami prywatnymi? Jeśli muszę płacić podatek i/lub cło to w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Import odzieży z USA

Oczywiście. Sprowadzanie towarów ze Stanów Zjednoczonych oznacza ich import, a więc podlega ocleniu oraz opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia od kogo nabywane są towary oraz w jaki sposób dokumentowane jest ich nabycie. Podstawą ustalania wysokości cła jest wartość celna przywożonych towarów (wartość transakcyjna), a więc cena faktycznie zapłacona lub należna za towary. Wartość tą określa importer w zgłoszeniu celnym (może być ona jednak zakwestionowana przez organy celne). Odnośnie stawki cła to wynika ono ze Wspólnej Taryfy Celnej (rozporządzenia Komisji Nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r.). W przypadku odzieży stawki celne zostały określone w działach 61 i nast. (najczęściej jest to 12%), natomiast w przypadku obuwia – dział 64 (najczęściej 8 i 17%). Odnośnie podatku VAT z tytułu importu to podstawą opodatkowania jest tu wartość celna powiększona o należne cło, a stawką podatku – stawka krajowa. Zarówno w przypadku odzieży, jak i obuwia jest to najczęściej stawka 22% (7% w przypadku odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • hugos111 2013-07-05 17:00:15

  Jestem zainteresowany oferta . Prosze o kontakt mailowy !!!

 • radek 2013-02-12 15:56:47

  Jestem zainteresowany współpracą, zakupię odzież nową sprowadzoną z USA, proszę o kontakt na maila

 • sławomir 2012-11-20 20:08:35

  Jestem bardzo zainteresowny współpracą proszę więcej informacji i o zdjecia .

 • maggistream 2012-10-21 19:32:59

  Proszę o przesłanie aktualnej oferty na mój mail.Dziękuję z góry.

 • ...... 2012-07-28 01:47:15

  witam ja jestem zainteresowany taka wspolpraca prosze o wiecej info na moja poczte pozdrawiam

 • Grazyna Wojciecho 2012-07-26 19:03:49

  bardzo prosze o wiecej informacji na temat odziezy typu outlet


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika