Import odzieży z USA

Pytanie klienta:

""Chciałbym sprowadzać buty i ubrania sportowe z USA, a następnie odsprzedawać je w Polsce. Czy muszę płacić podatek VAT i/lub cło, jeśli osoby od których odkupuje te rzeczy nie wystawiają mi faktur czy paragonów, a w większości są osobami prywatnymi? Jeśli muszę płacić podatek i/lub cło to w jakiej wysokości?""

Odpowiedź prawnika:

Oczywiście. Sprowadzanie towarów ze Stanów Zjednoczonych oznacza ich import, a więc podlega ocleniu oraz opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia od kogo nabywane są towary oraz w jaki sposób dokumentowane jest ich nabycie. Podstawą ustalania wysokości cła jest wartość celna przywożonych towarów (wartość transakcyjna), a więc cena faktycznie zapłacona lub należna za towary. Wartość tą określa importer w zgłoszeniu celnym (może być ona jednak zakwestionowana przez organy celne). Odnośnie stawki cła to wynika ono ze Wspólnej Taryfy Celnej (rozporządzenia Komisji Nr 1789/2003 z dnia 11 września 2003 r.). W przypadku odzieży stawki celne zostały określone w działach 61 i nast. (najczęściej jest to 12%), natomiast w przypadku obuwia – dział 64 (najczęściej 8 i 17%). Odnośnie podatku VAT z tytułu importu to podstawą opodatkowania jest tu wartość celna powiększona o należne cło, a stawką podatku – stawka krajowa. Zarówno w przypadku odzieży, jak i obuwia jest to najczęściej stawka 22% (7% w przypadku odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.