Refakturowanie energii elektrycznej
Pytanie:
"Sytuacja dotyczy wynajmu lokalu użytkowego. Czy stosowanie wyższej ceny od ceny Zakładu Energetycznego nie skutkuje jakimiś obowiązkami np. w podatku akcyzowym?"
Odpowiedź prawnika: Refakturowanie energii elektrycznej
Podmiot refakturujący jest traktowany tak jakby sam świadczył daną czynność. Jeśli zatem podmiot refakturuje energię elektryczną, to uznaje się, że sam sprzedaje energię.
Na gruncie przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) zwykle podmiot, który refakturuje energię będzie odbiorcą końcowym (względnie jakiś inny odbiorca końcowy sprzeda mu energię). Oznacza to, że energia powyższa - w momencie jej dotarcia do podmiotu refakturującego - była już opodatkowana akcyzą.
Pamiętać zaś należy, że jeśli akcyza została już zapłacona na wcześniejszym etapie obrotu, to kolejna sprzedaż danego wyrobu akcyzowego nie będzie się już łączyła z powstaniem obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 wskazanej ustawy jeżeli w stosunku do energii elektrycznej powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?