Fakturowanie a oddział w Polsce

Pytanie:

"Niemiecka jednostka otwiera oddział w Polsce. Urząd Skarbowy nadaje numer NIP oddziałowi, gdyż zatrudnia on pracowników, czyli występuje jako płatnik składek ZUS oraz podatku PIT-4R. Zgodnie z informacjami z Urzędu Skarbowego i Krajowej Informacji Podatkowej tylko jednostka macierzysta może zostać zarejestrowana do podatku VAT-R. Nadano więc NIP jednostce macierzystej, która jest podatnikiem VAT. Na kogo powinny być wystawiane faktury (oddział czy jednostkę macierzystą)?"

Odpowiedź prawnika: Fakturowanie a oddział w Polsce

Z przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, regulującej między innymi zasady funkcjonowania oddziałów podmiotów zagranicznych w Polsce  wynika, iż oddział jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Oddział posiada więc jedynie samodzielność organizacyjną (jest wydzielony ze struktur firmy macierzystej), natomiast nie posiada on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, a prowadzona działalność stanowi jedynie część działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego. Podmiotem prowadzącym działalność w Polsce pozostaje - pomimo utworzenia i funkcjonowania oddziału w Polsce - w dalszym ciągu przedsiębiorca zagraniczny. W kontekście posiadanej podmiotowości prawnej, należy stwierdzić, że oddział nie jest odrębnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej, lecz jest jej częścią. Ponadto przedsiębiorca zagraniczny tworząc oddział jest obowiązany ustanowić osobę upoważnioną w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. Zatem wszelkie czynności wykonywane przez osobę upoważnioną do reprezentowania tego przedsiębiorcy będą czynnościami wykonywanymi w jego imieniu, a nie w imieniu oddziału.

Z powyższego wnioskuje się, iż na gruncie podatku od towarów i usług (VAT) tylko jednostka macierzysta może być zarejestrowana jako podatnik VAT. Ponieważ również stroną umów (np. handlowych) jest jednostka macierzysta, a nie oddział, to faktury powinny być wystawiane na jednostkę macierzystą, z jej polskim numerem NIP.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika