Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Właściciel działki, nieprowadzący działalności gospodarczej, wynajmujący lub dzierżawiący ją operatorowi sieci komórkowej, z tytułu wynajmu/dzierżawy będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Może przy tym wybrać sposób opodatkowania, tj. może wybrać zasady ogólne przewidziane ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych albo może wybrać zryczałtowany podatek przewidziany ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przy pierwszej formie podatnik zapłaci podatek według skali podatkowej (19, 30 lub 40%), ale może go zmniejszyć o koszty związane z osiąganymi przychodami. Przy ryczałcie natomiast podatnik nie naliczy kosztów i zapłaci podatek od przychodu, który wynosi 8,5%, natomiast powyżej 4000 euro rocznie – 20%.
Przy mniejszych wpływach (np. 2000 zł miesięcznie) i przy niskich kosztach najbardziej racjonalny będzie wybór podatku zryczałtowanego. O wyborze ryczałtu podatnik musi poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia poprzedzającego rozpoczęcie świadczenia usługi, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zgodnie z art. 21 wskazanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania (tj. w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku). Podatnicy mogą też co do zasady wybrać rozliczanie kwartalne, z tym że podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.
W zakresie natomiast podatku od towarów i usług (VAT), zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 (tj. 50.000 zł). Jeżeli podatnik będzie osiągał sprzedaż 2.000 zł miesięcznie, będzie zwolniony z VAT. Nie musi przy tym zawiadamiać organów podatkowych o korzystaniu ze zwolnienia z VAT.