Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sposób rozliczenia wskazanej usługi zależy od jej charakteru. Prawdopodobnie brytyjski sprzedawca potraktował usługę jako opodatkowaną na terytorium Wielkiej Brytanii i naliczył tamtejszy VAT, na zasadzie odpowiednika naszego przepisu art. 28g ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.
Tymczasem aby po stronie polskiego podatnika wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi).
Ponieważ jednak miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy edukacyjne świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają, a więc Wielka Brytania, to brytyjski podatnik naliczył VAT, a po stronie polskiego podatnika nie wystąpi import usług.
Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 lipca 2011 r., IPTPP2/443-12/11-6/BM opłatę za uczestnictwo w konferencjach pracowników, należy traktować jako płatność za usługę wstępu na imprezę naukową, w przypadku gdy uczestnictwo ma bierny charakter (występują jako słuchacze). W takiej sytuacji usługa taka podlega opodatkowaniu w kraju, w którym się odbywa konferencja.