Szkolenie zagraniczne a import usług

Pytanie:

"Pracownik spółki z o.o. (spółka to VAT-owiec UE) uczestniczył w szkoleniu w Wielkiej Brytanii. Spółka otrzymała za szkolenie fakturę od zagranicznej firmy (która posiada ważny nr VAT UE na terenie Wielkiej Brytanii), na której nie został podany NIP unijny polskiej spółki oraz został naliczony brytyjski podatek VAT 20%. Czy w w/w przypadku należy rozpoznać import usług, a jeśli tak to z jaką stawką VAT i od jakiej kwoty faktury zagranicznej (netto czy brutto z VAT brytyjskim)?"

Odpowiedź prawnika: Szkolenie zagraniczne a import usług

Sposób rozliczenia wskazanej usługi zależy od jej charakteru. Prawdopodobnie brytyjski sprzedawca potraktował usługę jako opodatkowaną na terytorium Wielkiej Brytanii i naliczył tamtejszy VAT, na zasadzie odpowiednika naszego przepisu art. 28g ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z tym przepisem miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Tymczasem aby po stronie polskiego podatnika wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi).

Ponieważ jednak miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy edukacyjne świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają, a więc Wielka Brytania, to brytyjski podatnik naliczył VAT, a po stronie polskiego podatnika nie wystąpi import usług.

Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 lipca 2011 r., IPTPP2/443-12/11-6/BM opłatę za uczestnictwo w konferencjach pracowników, należy traktować jako płatność za usługę wstępu na imprezę naukową, w przypadku gdy uczestnictwo ma bierny charakter (występują jako słuchacze). W takiej sytuacji usługa taka podlega opodatkowaniu w kraju, w którym się odbywa konferencja.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika