Konferencja dla pracowników

Pytanie:

W tym miesiącu będziemy mieli konferencje dla pracowników zorganizowaną przez pracodawcę. Będzie wynajęta sala, na której pracodawca będzie nas uczył efektowniejszej sprzedaży, lepszego podejścia do kontrahentów w kontakcie z nimi, etc. Pytaliśmy sie właściciela restauracji jak wystawi nam fakturę. Będziemy mieli jedną fakturę z dwiema pozycjami: poz. 1 wynajem sali na konferencję, poz.2 konsumpcja. Czy możemy odliczyć VAT od tej faktury i zarachować netto w koszty?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem, który nie znajdzie zastosowania w niniejszej sprawie).

Zatem pracodawca nie będzie miał prawa odliczyć VAT dotyczącego zakupu usług gastronomicznych (konsumpcja). W pozostałym zakresie - za wynajem sali - pracodawca powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Z uwagi na przedmiot konferencji i jej adresatów (pracownicy) nie powinno być wątpliwości, iż ma ona związek z działalnością gospodarczą pracodawcy, a więc także z jego przychodami. Zatem kosztem podatkowym będzie kwota netto za wynajem sali i cała kwota brutto z tytułu konsumpcji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: