Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Generalnie z przepisów nie wynika obowiązek pracodawcy dowożenia pracowników do pracy. Pracownicy są zobowiązani sami zapewnić sobie dojazd do pracy. Stąd organy podatkowe mogą podnosić, iż dowóz pracowników do pracy przez pracodawcę jest pewnym dodatkowym i dobrowolnym świadczeniem, którego koszt nie powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.
Jeżeli jednak pracodawca wykazałby, że miejsce wykonywania pracy jest o tyle oddalone lub nietypowe, że nie ma możliwości dojechania tam np. środkami transportu publicznego lub godziny pracy są nietypowe i jedynym sposobem wykonywania usług przez pracodawcę (a więc osiągnięcia przychodu przez pracodawcę), jest dowiezienie pracowników, koszty dowozu (w tym np. koszty wynajmu autobusu) powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy (tak np. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 26 października 1994 r., sygn. SA/Ł 2182/94).
Tylko o ile wydatek na dowóz pracowników będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, pracodawcy powinno również przysługiwać prawo odliczenia VAT z faktury dokumentującej poniesienie tego wydatku.