Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok

Na czym polega ulga odsetkowa?

Podatnik podlegajÄ…cy w Polsce nieograniczonemu obowiÄ…zkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który miÄ™dzy 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciÄ…gnÄ…Å‚ kredyt na zaspokojenie wÅ‚asnych potrzeb mieszkaniowych, może (przy speÅ‚nieniu odpowiednich warunków) odliczyć od dochodu (przychodu) zapÅ‚acone w danym roku podatkowym odsetki od takiego kredytu (na zasadzie tzw. praw nabytych).

 

W ramach ulgi odliczeniu podlegają faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od:

    1. kredytu (pożyczki) udzielonego w latach 2002-2006 na sfinansowanie inwestycji majÄ…cej na celu zaspokojenie wÅ‚asnych potrzeb mieszkaniowych zwiÄ…zanej z: 
    a) budowÄ… budynku mieszkalnego albo 
    b) wniesieniem wkÅ‚adu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo 
    c) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowaÅ‚a ten budynek w ramach wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, albo 
    d) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego
    - zwanego dalej "kredytem mieszkaniowym",

    2. kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

    3. każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w pkt 1 i 2

- do upÅ‚ywu terminu spÅ‚aty okreÅ›lonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dÅ‚użej niż do 31 grudnia 2027 r. 

Podatnikom przysługuje prawo do odliczenia odsetek od kredytów (pożyczek) refinansowych zaciągniętych w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Odliczenie odsetek od takiego kredytu ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2008 r.

Jeżeli w umowie kredytowej okreÅ›lono w zÅ‚otych równowartość kredytu przyznanego w walucie, to dla celów okreÅ›lenia limitu odliczenia wartość tego kredytu przyjmujemy w takiej wysokoÅ›ci, jaka wynika z umowy kredytowej. TakÄ… kwotÄ™ należy przyjąć nawet w sytuacji, gdy kredyt jest wypÅ‚acany w transzach. Jeżeli natomiast nie okreÅ›lono w zÅ‚otych równowartoÅ›ci kredytu, to kredyt należy przeliczyć na zÅ‚ote wg Å›redniego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzajÄ…cego dzieÅ„ wypÅ‚aty, a jeżeli wypÅ‚aty dokonywane sÄ… w transzach – wedÅ‚ug Å›redniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzajÄ…cego dni wypÅ‚at poszczególnych transz.

Odliczeniu nie podlegajÄ… odsetki od kredytów:

    a) udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępniania lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego;
    b) udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego;
    c) udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach okreÅ›lonych w przepisach o dopÅ‚atach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi; 
    d) objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych;
    e) wykorzystywanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycjami mającymi na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych;
    f) zaciÄ…gniÄ™tych na zasadach okreÅ›lonych w ustawie z dnia 8 wrzeÅ›nia 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu wÅ‚asnego mieszkania (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 90 – art. 9 ust. 2 ustawy zmieniajÄ…cej z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz.U. Nr 217, poz. 1588)).

Jakie są warunki do skorzystania z odliczenia w zeznaniu rocznym składanym za 2020 r.?

 Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, o ile speÅ‚nione sÄ… nastÄ™pujÄ…ce warunki: 

    1. Podatnik podlega w Polsce nieograniczonemu obowiÄ…zkowi podatkowemu.
    Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają zaś obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę, która:
  • posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, czyli oÅ›rodek interesów życiowych, lub 
  • przebywa na terytorium Polski dÅ‚użej niż 183 dni w roku podatkowym.
    2. Kredyt (pożyczka) został udzielony między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. przez podmiot uprawniony do udzielania kredytów (pożyczek), tj. bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościową (SKO), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z wyżej wymienionych inwestycji.
    Ustawodawca ograniczył prawo do korzystania z ulgi odsetkowej wyłącznie do jednego rodzaju inwestycji. Realizacja kilku różnych inwestycji (np. zakup mieszkania od dewelopera i budowa domu) pozwala więc na odliczenie w ramach ulgi odsetkowej tylko jednej z tych inwestycji.
    3. W przypadku inwestycji dotyczącej budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego - budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r.;
    4. W przypadku budowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przystosowania i przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne – zakoÅ„czenie inwestycji:
    a) nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę (pozwolenie na budowę należało zaś uznać za uzyskane w roku, w którym decyzja przyznająca pozwolenie na budowę stała się ostateczna), nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części bądź pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne oraz
    b) zostaÅ‚o potwierdzone okreÅ›lonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiÄ…zku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakoÅ„czeniu budowy takiego budynku.
    W sytuacji nabycia "rozpoczętej budowy" okres trzyletni liczy się od momentu uzyskania pozwolenia na budowę przez osobę, która nabyła tę budowę (ulga odsetkowa dotyczy wówczas wydatków poniesionych na dokończenie budowy).
    Otrzymanie pozwolenia na użytkowanie tylko części budynku (nie został jeszcze wybudowany cały budynek), nie pozwala na odliczanie odsetek, gdyż inwestycja nie została zakończona.
    5. W przypadku wniesienia wkÅ‚adu do spółdzielni mieszkaniowej lub zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego – zostaÅ‚a zawarta umowa o:
    a) ustanowieniu spółdzielczego wÅ‚asnoÅ›ciowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo 
    b) umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
    6. Odsetki:
    a) zostaÅ‚y faktycznie zapÅ‚acone, a ich wysokość i termin zapÅ‚aty sÄ… udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielajÄ…cy kredytu, 
    b) nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku.
    7. Podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe (tzw. stare "ulgi budowlane"), przeznaczonych na:
    a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego;
    b) budowÄ™ budynku mieszkalnego;
    c) wkÅ‚ad budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; 
    d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowaÅ‚a ten budynek w wykonywaniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej; 
    e) nadbudowÄ™ lub rozbudowÄ™ budynku na cele mieszkalne;
    f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu;
    g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W ramach ulgi odsetkowej nie można odliczać odsetek zapłaconych od kredytu zaciągniętego na zakup:

  • inwestycji na rynku wtórnym,
  • gruntu,
  • ekspektatywy.

Nie jest możliwe skorzystanie z ulgi odsetkowej w przypadku zakupu budynku od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na budowie budynków mieszkalnych w celu ich odsprzedaży, bądź też od osoby prowadzącej działalność w innym zakresie.

Odliczeniu od dochodu nie podlegajÄ… odsetki od kredytu hipotecznego zaciÄ…gniÄ™tego na sfinansowanie zakupu – od osoby fizycznej – rozpoczÄ™tej budowy budynku mieszkalnego, bowiem inwestycja mieszkaniowa, na którÄ… podatnik zaciÄ…ga kredyt zwiÄ…zana jest z zakupem na rynku wtórnym rozpoczÄ™tej budowy budynku mieszkalnego. Odliczeniu bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y natomiast odsetki od tej części kredytu, która zostanie przeznaczona na dokoÅ„czenie budowy.

Jeżeli podatnik w 2020 r. zaciągnął kredyt refinansowy na spłatę kredytu zaciągniętego w 2006 r. oraz dodatkowo na inny cel (np. rozbudowę domu), to może odliczyć odsetki wyłącznie od tej części kredytu refinansowego, która jest przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego w 2006 r. Natomiast kwota odsetek przypadająca na tę część kredytu, który został przeznaczony na inny cel (rozbudowę domu) nie podlega odliczeniu.

Jaki jest limit odliczenia?

Odliczenie w ramach ulgi odsetkowej obejmuje jedynie odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która nie przekracza limitu, tj. kwoty stanowiÄ…cej iloczyn 70 m² powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego od wkÅ‚adów na oszczÄ™dnoÅ›ciowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartaÅ‚ roku poprzedzajÄ…cego rok podatkowy, okreÅ›lonej na rok zakoÅ„czenia inwestycji. Limit ten, poczÄ…wszy od 2002 r. wynosiÅ‚:

  • w latach 2002-2007 – 189.000 zÅ‚,
  • w 2008 r. – 212.870 zÅ‚,
  • w 2009 r. – 243.460 zÅ‚,
  • w 2010 r. – 264.810 zÅ‚,
  • od 2011 r. do 2020 r. – 325.990 zÅ‚.

Jeśli kredyt zaciągają małżonkowie, to limit dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków.

Wzór na obliczenie kwoty odsetek podlegającej odliczeniu:

limit z roku zakoÅ„czenia inwestycji    x     kwota odsetek 

wysokość zaciągniętego kredytu

Przykład:

Podatnik zakoÅ„czyÅ‚ inwestycjÄ™ w 2009 r. Wysokość zaciÄ…gniÄ™tego kredytu na cele mieszkaniowe wyniosÅ‚a 500.000 zÅ‚. W okresie 2009-2020 podatnik spÅ‚acaÅ‚ odsetki i odliczaÅ‚ je w ramach ulgi odsetkowej. W 2020 r. podatnik spÅ‚aciÅ‚ odsetki w kwocie 7.800 zÅ‚. 
Dokonując rozliczenia za 2020 rok, podatnik odliczy odsetki w następującej wysokości:

(243.460 zÅ‚ x 7.800 zÅ‚) / 500.000 zÅ‚ = 3.797,98 zÅ‚

Jeżeli np. kredyt hipoteczny zostaÅ‚ zaciÄ…gniÄ™ty w 2006 r. i inwestycja zostaÅ‚a zakoÅ„czona w 2007 r., ale podatnik bÄ™dzie rozliczaÅ‚ ulgÄ™ odsetkowÄ… po raz pierwszy za 2020 r., wtedy do ustalenia kwoty odsetek podlegajÄ…cych odliczeniu podatnik zobowiÄ…zany jest wziąć pod uwagÄ™ limit, jaki obowiÄ…zywaÅ‚ w roku zakoÅ„czenia inwestycji (czyli w 2007 r.), a wiÄ™c 189.000 zÅ‚. 

W razie wykorzystania kredytu na cele umożliwiajÄ…ce odliczenie ulgi odsetkowej oraz na inne cele (np. zakup gruntu) – odliczeniu podlegajÄ… odsetki od tej części kredytu (pożyczki), jaka proporcjonalnie przypada na spÅ‚atÄ™ kredytu (pożyczki) mieszkaniowego.

W jaki sposób dokonać odliczenia?

 Odsetki od:

  • kredytów mieszkaniowych (niezależnie od roku zakoÅ„czenia inwestycji), a także
  • od kredytów refinansowych (konsolidacyjnych), w przypadku inwestycji zakoÅ„czonych po 1 stycznia 2008 r.
  • - odliczane sÄ… przez podatników najwczeÅ›niej za rok podatkowy, w którym zostaÅ‚a zakoÅ„czona dana inwestycja.

Odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczane od podstawy opodatkowania:

  • za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki lub
  • w roku podatkowym bezpoÅ›rednio nastÄ™pujÄ…cym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczyÅ‚ odsetki.

W kolejnych latach odliczeniu podlegajÄ… wyÅ‚Ä…cznie odsetki zapÅ‚acone w danym roku podatkowym. JeÅ›li podatnik nie odliczyÅ‚ zapÅ‚aconych odsetek z uwagi na maÅ‚y dochód lub jego brak, to nie ma możliwoÅ›ci ich odliczenia w latach nastÄ™pnych.

Odliczenia dotyczÄ… odsetek zapÅ‚aconych Å‚Ä…cznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegajÄ… odrÄ™bnemu opodatkowaniu – odliczeÅ„ dokonuje siÄ™ zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych: 

  • od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bÄ…dź
  • od dochodu jednego z małżonków.

Do zeznania, skÅ‚adanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonywane jest odliczenie z tytuÅ‚u ulgi odsetkowej, podatnik doÅ‚Ä…cza oÅ›wiadczenie PIT-2K o wysokoÅ›ci wszystkich poniesionych wydatków zwiÄ…zanych z danÄ… inwestycjÄ…, w tym o wysokoÅ›ci wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usÅ‚ug niekorzystajÄ…cych ze zwolnienia od tego podatku.

Odliczenia kwoty przysługującej ulgi dokonuje się w składanym przez podatnika rocznym zeznaniu podatkowym:

  • PIT-37,
  • PIT-36,
  • PIT-28,

oraz w załączniku PIT/D.

W przypadku kredytu zaciągniętego przez małżonków, odliczenia dokonuje ten, kto spłaca kredyt. Jeżeli z zaświadczenia z banku nie wynika, kto ile spłacił, to przyjmuje się, iż małżonkowie dokonali spłaty w częściach równych, chyba że wykażą oni, w jakiej wysokości faktycznie ponieśli wydatki.

Jeśli kredyt udzielony został nie tylko na cele uprawniające do odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej (np. na zakup mieszkania), lecz również na realizację innych inwestycji (np. zakup gruntu), w PIT-2K nie wykazuje się pełnej kwoty udzielonego kredytu, ale tylko tę część kredytu, jaka przypada na inwestycję objętą ulgą (w tym przypadku na mieszkanie).

Jak udokumentować odliczenie?

Wysokość zapłaconych odsetek dokumentuje się dowodem, który wystawił podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek).

Jak wspomniano, wydatki można odliczyć najwczeÅ›niej za rok podatkowy, w którym zakoÅ„czono inwestycjÄ™ mieszkaniowÄ… – w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑37, PIT-28. Do zeznania podatkowego, w którym po raz pierwszy stosuje siÄ™ ulgÄ™ odsetkowÄ…, doÅ‚Ä…cza siÄ™ oÅ›wiadczenie o wysokoÅ›ci wszystkich poniesionych wydatków zwiÄ…zanych z danÄ… inwestycjÄ… (PIT-2K).

Kwota odsetek zapÅ‚aconych w roku podatkowym – w części w jakiej nie znajduje pokrycia w dochodzie podatnika – nie przechodzi do odliczenia w nastÄ™pnych latach podatkowych. WyjÄ…tek stanowi jedynie różnica miÄ™dzy kwotÄ… odsetek, która przypada do odliczenia w pierwszym roku stosowania ulgi a kwotÄ… faktycznie odliczonÄ… w tym roku. PowstaÅ‚Ä… w ten sposób różnicÄ™ można odliczyć w roku podatkowym nastÄ™pujÄ…cym bezpoÅ›rednio po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczyÅ‚ odsetki.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 26b w brzmieniu obowiÄ…zujÄ…cym w latach 2002-2006, w zwiÄ…zku z art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588 oraz z 2008 r. Nr 209, poz. 1316);
  • ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiÄ…ganych przez osoby fizyczne - art. 11 w brzmieniu obowiÄ…zujÄ…cym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika