Czy trzeba samemu rozliczyć PIT za 2023 rok?

PIT to podatek dotyczący osobistego dochodu (z angielskiego Personal Income Tax), ale wcale nie trzeba go obliczać osobiście. Można się zdać na stworzone przez specjalistów od technologii i podatków narzędzia, które są w pełni darmowe i bezpieczne. A do tego umożliwiają szybką wysyłkę deklaracji do urzędu skarbowego oraz pobranie UPO – urzędowego poświadczenia odbioru. W takiej sytuacji osobiste radzenie sobie z tajnikami podatkowymi staje się zajęciem dla hobbystów.

Czy trzeba samemu rozliczyć PIT za 2023 rok?

Trudno znaleźć osobę, która ekscytuje się na myśl o rozliczaniu podatków PIT 2023. To zajęcie dla koneserów oraz specjalistów, zajmujących się tym zawodowo. Takich ekspertów można znaleźć np. w firmie PITax.pl Łatwe podatki. Jak co roku przygotowali oni dla podatników darmowe narzędzie PITax.pl. To program i dostępny w ramach przeglądarki formularz podatkowy, dzięki któremu można łatwo, szybko i korzystnie zrealizować rozliczenie roczne 2023.

Porady prawne

Coraz mniej osobiste rozliczenia

Sprawy urzędowe podlegają procesowi cyfryzacji i obecnie nie wymagają od nas takiego zaangażowania, jak jeszcze dekadę temu. Przedstawiciele młodszych pokoleń nie stali w długich kolejkach do urzędu pocztowego z drukami PIT 37 i nigdy nie wypełniali drukowanej deklaracji podatkowej długopisem. Kwestia podatków jest dla nich równie prosta i intuicyjna jak zakupy przez Internet czy przejście kolejnego etapu gry. Korzystają z narzędzi, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by przeprowadzić użytkownika przez cały proces niemal za rękę.

Rozliczenie internetowe stało się oczywiste i domyślne dla milionów podatników. Duża część z nich korzysta z rozwiązania rządowego, czyli systemu Twój e-PIT. Jest to na pewno dobra propozycja dla tych, którym nie zależy na skorzystaniu ze wszystkich ulg i maksymalnym możliwym zwrocie. System nie przypomina o ulgach, nie proponuje odliczeń i tak naprawdę oferuje tylko minimum niezbędne do poprawnego wypełnienia deklaracji i wysłania jej do urzędu skarbowego.

Darmowe programy do PIT

Gdzie rozliczyć PIT? Jeśli ktoś ma większe oczekiwania i chce „wycisnąć” z rozliczania PIT-u maksimum korzyści, powinien się zainteresować darmowymi programami do wypełniania i wysyłania deklaracji podatkowych. Na rynku jest dostępnych kilka sensownych produktów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje PITax.pl, doskonalony już od 12 lat. Co roku premierę ma nowa odsłona systemu, który uwzględnia nowe regulacje prawne oraz wprowadzone przez ustawodawcę ulgi. 

Jednak dostosowanie do obowiązującego prawa to tylko jedna z zalet PITax.pl. Na uwagę zasługuje np. obszerna baza wiedzy, z której mogą korzystać użytkownicy. Także w trakcie rozliczenia, gdy rozmaite zagadnienia są tłumaczone kontekstowo, a podatnik może kliknąć link prowadzący do obszernego omówienia tematu.

Kolejną przewagą PITax.pl jest z pewnością sposób rozwiązania kwestii 1,5% podatku. Przypomnijmy – podatnicy mogą przekazywać część swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Są to podmioty realizujące ważne społecznie cele, które pozyskują finansowanie od prywatnych darczyńców (indywidualnych i instytucjonalnych), ale za dużą część ich przychodów odpowiada coroczna zbiórka 1,5% podatku, z której finansują realizację celów statutowych. Użytkownicy PITax.pl mogą wygodnie wybrać OPP spośród sprawdzonych, zaufanych podmiotów. Nie muszą samodzielnie szukać podmiotu, któremu pomogą. Wszystko jest pod ręką, dostępne po zaledwie kilku kliknięciach myszką komputerową.

Wszystkie możliwe ulgi

Największa przewaga PITax.pl nad rządowym rozwiązaniem Twój e-PIT ujawnia się wtedy, gdy przyjrzymy się podejściu do rozliczania ulg. Twórcom PITax.pl zależało na tym, by podatnik mógł uwzględnić za ich pośrednictwem wszystkie ulgi. Nie tylko te najbardziej popularne i najczęściej obecne w mediach, jak ulga na dziecko 2023, ulga internetowa czy ulga prorodzinna. System zawiera także informacje np. o uldze termomodernizacyjnej, o której wie ograniczona liczbowo grupa podatników.

Nastawianie na ulgi daje podatnikowi wymierne korzyści. Wie, że płaci najniższy możliwy podatek lub uzyskuje maksymalny możliwy zwrot. Zaskakujące jest to, że wciąż wielu podatników płaci więcej niż trzeba. W efekcie oddają swoje pieniądze państwu i tracą nad nimi kontrolę. A przecież wystarczy skorzystać z takiego narzędzia jak PITax.pl, by oddać państwu tylko tyle, ile wymaga prawo.

Zaufaj specjalistom od podatków

Nowe narzędzia do rozliczania podatków stworzyły w podatnikach przekonanie, że rozliczanie podatków jest banalnie proste. Owszem, obecnie jest dużo łatwiejsze, ale i tak najlepiej to robić pod nadzorem. Nie, nikt nie musi nam patrzyć na ręce. Nadzór może polegać na tym, że rozliczając e-PIT 2023 korzystamy z narzędzia, które stworzyli i monitorują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. 

Inną formą takiego pośredniego nadzoru jest wsparcie merytoryczne w postaci bazy wiedzy i przydatnych porad, z których można korzystać w trakcie rozliczenia. W takim modelu, który na naszym rynku stosuje PITax.pl, użytkownik jest prowadzony niemal za rękę, a jednocześnie nie ma wrażenia, że ktoś go recenzuje i poucza. PIT nadal rozlicza się samemu, ale ryzyko błędu lub straty finansowej jest znacznie ograniczone. PITax.pl odpowiada też w mailingach na najczęstsze pytania, np.: rozliczenie PIT 2023 – do kiedy? A do tego cały proces trwa znacznie krócej i jest podzielony na intuicyjne kroki. I o to chodzi w nowoczesnym rozliczaniu podatku PIT.

Artykuł sponsorowany


Pitax.pl

Łatwe podatki

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika