Faktura korygująca do nienależycie wykonanej usług

Pytanie:

"Prowadzimy sklep spożywczy (PKPiR + vat). W roku ubiegłym wystawiliśmy fakturę na firmę marketingową na wynajem powierzchni wystawienniczej. Naszym zadaniem było wystawienie określonych towarów na froncie przy kliencie. Faktura opiewała na kwotę 1.000zł netto. Po wystawieniu faktury zaczął się problem - ponieważ firma marketingowa twierdzi, że nie wywiązaliśmy się należycie z wykonanej usługi. Wysyłaliśmy ponaglenia do zapłaty ale nie zapłacili nam. Wysyłaliśmy również duplikat naszej faktury. Aktualnie nie mamy siły już z nimi walczyć ponieważ nie jesteśmy w stanie udowodnić jak nasza usługa została wykonana. Uznaliśmy więc ich reklamacje i wystawiliśmy fakturę korygującą na -1.000 zł netto. Firma marketingowa podpisała nam tą korektę tytułem uznanej reklamacji. Do rejestru vat zaksięgowaliśmy tą fakturę korygującą w dacie podpisu przez firmę marketingową. W jakiej dacie mamy zaksięgować tą fakturę korygującą do PKPiR? Czy w dacie wystawienia korekty (2012 r.) - czy w dacie dokumentu pierwotnego który jest korygowany (2011 r.)?"

Odpowiedź prawnika: Faktura korygująca do nienależycie wykonanej usług

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących momentu korekty przychodów w związku z wystawieniem faktury korygującej.

Moment ujęcia takiej korekty (a więc zmniejszenie przychodu) zależy od tego, kiedy powstała przyczyna korekty, tzn. czy istniała ona już w chwili wystawienia faktury korygowanej, czy też powstała ona dopiero później. W opisanym stanie faktycznym podatnik uznał reklamację dopiero w roku 2012, a więc cały rok 2011 kwota wykazana na fakturze była jego przychodem należnym. Zatem fakturę korygującą powinno się rozliczyć bieżąco.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika