Faktura korygująca do nienależycie wykonanej usług

Pytanie:

Prowadzimy sklep spożywczy (PKPiR + vat). W roku ubiegłym wystawiliśmy fakturę na firmę marketingową na wynajem powierzchni wystawienniczej. Naszym zadaniem było wystawienie określonych towarów na froncie przy kliencie. Faktura opiewała na kwotę 1.000zł netto. Po wystawieniu faktury zaczął się problem - ponieważ firma marketingowa twierdzi, że nie wywiązaliśmy się należycie z wykonanej usługi. Wysyłaliśmy ponaglenia do zapłaty ale nie zapłacili nam. Wysyłaliśmy również duplikat naszej faktury. Aktualnie nie mamy siły już z nimi walczyć ponieważ nie jesteśmy w stanie udowodnić jak nasza usługa została wykonana. Uznaliśmy więc ich reklamacje i wystawiliśmy fakturę korygującą na -1.000 zł netto. Firma marketingowa podpisała nam tą korektę tytułem uznanej reklamacji. Do rejestru vat zaksięgowaliśmy tą fakturę korygującą w dacie podpisu przez firmę marketingową. W jakiej dacie mamy zaksięgować tą fakturę korygującą do PKPiR? Czy w dacie wystawienia korekty (2012 r.) - czy w dacie dokumentu pierwotnego który jest korygowany (2011 r.)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących momentu korekty przychodów w związku z wystawieniem faktury korygującej.

Moment ujęcia takiej korekty (a więc zmniejszenie przychodu) zależy od tego, kiedy powstała przyczyna korekty, tzn. czy istniała ona już w chwili wystawienia faktury korygowanej, czy też powstała ona dopiero później. W opisanym stanie faktycznym podatnik uznał reklamację dopiero w roku 2012, a więc cały rok 2011 kwota wykazana na fakturze była jego przychodem należnym. Zatem fakturę korygującą powinno się rozliczyć bieżąco.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 13.2.2012

  Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

  Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem (...)

 • 10.12.2011

  Kiedy można anulować fakturę?

  Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość (...)

 • 26.4.2017

  Wystawianie faktur

  Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego (...)

 • 27.2.2012

  Terminy wystawiania faktur VAT

  Ogólny termin wystawienia faktury jest dość istotny w aspekcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ obowiązek – w razie wystawienia faktury – powstaje z chwilą jej wystawienia, (...)