Prawo łaski Prezydenta RP
Głównym celem postępowania ułaskawieniowego jest korekta prawomocnego wyroku w części dotyczącej kary. Ułaskawienie bowiem polega na całkowitym lub częściowym darowaniu albo złagodzeniu kary wymierzonej skazanemu na mocy prawomocnego wyroku sądu. W Polsce tylko Prezydent RP może skorzystać z prawa łaski.
Niestety prawo łaski musi być środkiem o charakterze wyjątkowym, oznacza bowiem ingerencję władzy wykonawczej w niezawisłe decyzje sądów, podważa ono autorytet sądów i narusza zasadę równości wobec prawa.
Kto może wnieść prośbę o ułaskawienie?
Prośbę o ułaskawienie skazanego może wnieść:
- on sam,
- osoba uprawniona do składania na jego korzyść środków odwoławczych,
- krewni w linii prostej,
- przysposabiający lub przysposobiony oraz rodzeństwo,
- małżonek i osoba pozostająca ze skazanym we wspólnym pożyciu.
Komu należy przedstawić prośbę o ułaskawienie?
Prośbę o ułaskawienie przedstawia się sądowi, który wydał wyrok w pierwszej instancji (sąd ten powinien rozpoznać prośbę o ułaskawienie w ciągu 2 miesięcy od daty jej otrzymania).
Kogo, w jakich okolicznościach i w jakim trybie można ułaskawić?
- Rozpoznając prośbę o ułaskawienie sąd w szczególności ma na względzie zachowanie się skazanego po wydaniu wyroku, rozmiary wykonanej już kary, stan zdrowia skazanego i jego warunki rodzinne, naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem, a przede wszystkim szczególne wydarzenia, jakie nastąpiły po wydaniu wyroku.
- Jeżeli w sprawie, w której wniesiono prośbę o ułaskawienie, orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną - przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią, a w razie braku podstaw do wydania opinii pozytywnej - pozostawia prośbę bez dalszego biegu. Jeżeli natomiast w sprawie, w której wniesiono prośbę o ułaskawienie, orzekał sąd odwoławczy, sąd pierwszej instancji przesyła mu akta lub niezbędne ich części wraz ze swoją opinią.
- Sąd odwoławczy pozostawi prośbę bez dalszego biegu tylko wtedy, gdy wydaje opinię negatywną, a opinię taką wydał już sąd pierwszej instancji; w innych wypadkach sąd odwoławczy przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta wraz z opiniami.
- Jeżeli prośbę o ułaskawienie choćby jeden sąd zaopiniował pozytywnie, Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej prośbę o ułaskawienie wraz z aktami sprawy i swoim wnioskiem.
- Jeżeli prośba o ułaskawienie zostanie skierowana bezpośrednio do Prezydenta RP, wówczas przekazuje się ją Prokuratorowi Generalnemu.
Czy Prezydent może ułaskawić kogoś z własnej inicjatywy?
Tak, ponieważ może on ułaskawić skazanego bez zwracania się do sądów o opinie. Musi on tylko zwrócić się do Prokuratora Generalnego o przedstawienie mu akt sprawy. Może on także zlecić Prokuratorowi Generalnemu wszczęcie postępowania z urzędu.
Poza tym postępowanie o ułaskawienie może wszcząć z urzędu z własnej inicjatywy Prokurator Generalny, który może żądać przedstawienia sobie akt sprawy z opiniami sądów albo przedstawić akta Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej bez zwracania się o opinię. Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z urzędu postępowanie o ułaskawienie w każdym wypadku, kiedy Prezydent tak zadecyduje.
Pamiętaj, że:
- Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.
- Prośbę o ułaskawienie wniesioną przez osobę nieuprawnioną lub niedopuszczalną z mocy ustawy sąd pozostawia bez rozpoznania.
- Ponowna prośba o ułaskawienie, wniesiona przed upływem roku od negatywnego załatwienia poprzedniej prośby, może być przez sąd pozostawiona bez rozpoznania.
- Zasadą jest, że mimo wszczętego postępowania o ułaskawienie karę się wykonuje, ale jest jeden wyjątek: uznając, że szczególnie ważne powody przemawiają za ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej do odbycia kary, sąd wydający opinię oraz Prokurator Generalny mogą wstrzymać wykonanie kary lub zarządzić przerwę w jej wykonaniu do czasu ukończenia postępowania o ułaskawienie.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. 1997 r., Nr 89, poz. 555, ze zmianami);
- Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 r., Nr 78, poz. 483).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?