Czy emeryt musi rozliczyć PIT
Świadczenia emerytalne uzyskiwane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli z ZUS i KRUS, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody z emerytury muszą być wykazane w rocznym rozliczeniu PIT.
Rozliczenie PIT emeryta przez płatnika
Organy rentowe jako płatnicy wysyłają do świadczeniobiorców oraz do urzędów skarbowych, w terminie do 28 lutego 2017 roku PIT- 40A/11A, czyli roczne obliczenie podatku przez organ rentowy (PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego (PIT-11A) za rok 2016.
Emeryt, który otrzymywał w roku podatkowym świadczenie emerytalne, może być automatycznie rozliczony przez organ rentowy, jeśli emerytura była jedynym jego dochodem w tym roku i była wypłacana od stycznia do grudnia. Informacja o wysokości uzyskanego przez podatnika dochodu z emerytury, o odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych, przesłana do urzędu skarbowego, jest traktowana jako rozliczenie pit emeryta, jeśli nie złoży on do końca kwietnia własnych deklaracji PIT.
Jeśli dochody emeryta są rozliczane za pośrednictwem ZUS lub KRUS, nie są w nich wykazywane żadne ulgi podatkowe, nie jest możliwe wspólne rozliczenie podatku ze współmałżonkiem ani przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).
Kiedy emeryt musi samodzielnie rozliczyć PIT?
Nie zawsze jest możliwe rozliczenie roczne przez organ rentowy. Emeryt jest zobligowany sam złożyć zeznanie roczne PIT- 37 lub PIT- 36 we właściwym urzędzie skarbowym w terminie do końca kwietnia ( w 2017 roku do 2 maja) z wykorzystaniem informacji zawartych w PIT-11A, jeżeli w trakcie roku:
- emeryturę pobierał z różnych organów rentowych ( np. przez część roku z ZUS, a przez część z KRUS, zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę świadczenia podjął inny oddział ZUS lub KRUS),
- przyznana emerytura nie była wypłacana przez cały rok,
- realizowana była w danym roku ulga podatkowa udzielona przez urząd skarbowy,
- organ rentowy obniżał wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem,
- emeryt uzyskiwał w roku podatkowym przychody z innych źródeł opodatkowane według skali, np.
- dorabiał na etacie, albo na umowie cywilnoprawnej,
- uzyskiwał przychody z najmu prywatnego,
- prowadził własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.
Samodzielne rozliczenie PIT jest również konieczne, jeżeli emeryt:
- korzysta z łącznego opodatkowania z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych),
- chce skorzystać z odliczeń z tytułu ulg podatkowych (np. z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne, z tytułu dokonania darowizny)
- wnioskuje o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Jeżeli emeryt osiągnął w trakcie roku podatkowego inne rodzaje dochodów, których nie rozlicza w PIT-36 ani w PIT-37, powinien złożyć sam jeszcze inne deklaracje. Emeryta obowiązuje złożenie dodatkowo zeznań:
- PIT-28 - w przypadku przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym,
- PIT-38 - jeżeli uzyskał dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji, udziałów w spółkach) i praw pochodnych,
- PIT-39 - w celu rozliczenia dochodów ze sprzedaży nieruchomości,
- PIT-36L - z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo,
- PIT-16A - w przypadku działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej.
Sposoby rozliczenia PIT 2017
Emeryci samodzielnie składający zeznanie roczne mogą skorzystać z łatwego rozliczenia PIT przez internet z programem PITax.pl Łatwe podatki. Program jest bardzo prosty w obsłudze, zadaje proste pytania, bez używania języka prawniczego i odsyłania do ustaw podatkowych. Pozwala na rozliczenie wszystkich rodzajów PIT wraz z załącznikami. Nie musimy martwić się o poprawność obliczeń, gdyż program wykonuje wszystkie działania z zastosowaniem obowiązujących reguł, progów i stawek podatkowych, limitów odliczeń, zaokrągleń końcówek liczb.
PITax.pl Łatwe podatki pomaga znaleźć wszystkie ulgi podatkowe i dokonać odliczeń w maksymalnych przysługujących nam kwotach. Program jest na bieżąco dostosowywany do znowelizowanych przepisów prawa podatkowego.
Z programem PITax.pl Łatwe podatki możemy złożyć wniosek o przekazanie 1% dla OPP. Nie wpisujemy nazwy organizacji, a tylko numer KRS, który znajdziemy na udostępnionym wykazie OPP, które mogą otrzymać część podatku wykazanego w zeznaniu rocznym.
Wypełnianie i wysyłanie deklaracji pit online możliwe jest o każdej porze dzięki zintegrowaniu programu z systemem e-deklaracje, który jest dostępny we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę. Z urzędu skarbowego online otrzymamy formalne poświadczenie odbioru dokumentów UPO.
Możemy w każdej chwili przerwać wypełnianie formularzy, zapisać i powrócić do nich później, np. po uzupełnieniu dokumentacji potrzebnej do rozliczenia.
Wypełnione formularze można też wydrukować i wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie pocztą lub dostarczyć bezpośrednio.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?