Podatek dochodowy od wypłaconych udziałów
Pytanie:
"Spółdzielnia Spożywców wysłała do swoich członków wezwania do uzupełnienia wkładów członkowskich. W następstwie tego faktu członkowie - jedni uzupełniają swoje udziały do pełnego udziału inni wypłacają i są skreśleni z listy członków Spółdzielni, lecz są członkowie zmarli i właśnie o zwrot udziałów zwracają się małżonkowie. W statucie Spółdzielni jest zapis \"Członek może w deklaracji lub w odrębnym oświadczeniu złożonym Spółdzielni wskazać osobę, której Spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku\". Czy wypłacając udziały po śmierci członka Spółdzielni osobie wskazanej w deklaracji (widnieje małżonek lub dzieci) należy pobrać podatek dochodowy i w jakiej wysokości oraz jaki wystawić PIT? "
Odpowiedź prawnika: Podatek dochodowy od wypłaconych udziałów
W przedmiotowej sprawie należy mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), która w części I tytule I zawiera przepisy wspólne. Zgodnie z art. 16 § 3 ww. ustawy (będącym przepisem wspólnym), członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
Jeżeli członek spółdzielni w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu wskazał osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały, wówczas wypłata zwaloryzowanych udziałów stanowić będzie dla tej osoby (osób) przychód z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w takim przypadku prawo z tego tytułu nie należy do spadku.
Od przychodu tego spółdzielnia jako płatnik obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 tej ustawy (zasadniczo w wysokości 18%) oraz kwotę pobranej zaliczki przekazać w myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy na rachunek właściwego urzędu skarbowego, jak również na zasadach określonych w art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy przekazać imienne informacje o wysokości dochodu sporządzoną według ustalonego wzoru (PIT-11) zarówno podatnikom, jak i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatników.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 kwietnia 2008 r., IBPB2/415-147/08/MK).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?