Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

Pytanie klienta:

""Mieszkania w budynku, który oprócz mnie zamieszkuje 9 rodzin. Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, z 3-osobowym zarządem. Nie chcę należeć do tej wspólnoty, bo ciągle mają miejsce konflikty. Czy mogę zrezygnować z udziału we wspólnocie, jeśli tak jakiego rodzaju dokumenty muszę złożyć i do kogo?""

Odpowiedź prawnika:

W zasadzie jedyną możliwością „wypisania się” ze wspólnoty jest sprzedaż mieszkania. Niestety nie ma możliwości, by właściciel jednego z 9 mieszkań nie tworzył wspólnoty mieszkaniowej z pozostałymi. Regulują to bezwzględnie obowiązujące przepisy, a wspólnota powstaje z mocy samego prawa, automatycznie. Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Trochę inne zasady obowiązuje w przypadku przekształcania spółdzielczych praw do lokalu w odrębną własność. W takim przypadku znajdują zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali (co nie oznacza automatycznej likwidacji spółdzielni), ale pod określonym warunkiem i w wyznaczonym przepisem momencie.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.