Wspólnota mieszkaniowa a prowadzenie działalności gospodarczej

Pytanie:

"Czy wspólnota mieszkaniowa może ingerować w prawo prowadzenia działalności gospodarczej przez właściciela lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Wspólnota mieszkaniowa a prowadzenie działalności gospodarczej

Odnosząc się do postawionej kwestii, tj. zgody wspólnoty na prowadzenie działalności gospodarczej oraz możliwości wyrażenia skutecznego sprzeciwu, wskazujemy, iż wspólnota mieszkaniowa nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli lokali, w tym nie ma prawa zakazywać prowadzenia w lokalach działalności gospodarczej. (wyrok z dnia 03.04.2009, II CSK 600/08).

Wspólnota powołana została, bowiem w celu zarządzania nieruchomością wspólną oraz reprezentowanie właścicieli lokali. Wspólnota mieszkaniowa nie jest zatem uprawniona do ingerowania w wykonywanie prawa własności przez jej członków, czyli w wewnętrzne sprawy poszczególnych lokali. Analiza przedmiotowej materii pozwala na przyjęcie, iż regulacje prawne dotyczące wspólnoty mieszkaniowej -zarządu nieruchomością wspólną są uregulowane bardziej szczegółowo, niż czynią to przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności. Nie daje to jednak wspólnocie mieszkaniowej jakiejkolwiek podstawy do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli. Sfera ta bowiem unormowana została przez bezwzględnie obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego, tj. art. 140, art. 222 § 2 oraz art. 144 Kodeksu cywilnego. Przepisy te regulują stosunki miedzy właścicielami, a o za tym idzie brak jest podstaw dla przyjęcia, tezy, iż np. regulamin porządku domowego wspólnoty mieszkaniowej może narzucać właścicielowi dalej idących ograniczeń czy obowiązków, niż te wynikające z Kodeksu cywilnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika