Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Pytanie:

"Jakie rodzaje wspólnot mieszkaniowych przewidują przepisy ustawy o własności lokali?"

Odpowiedź prawnika: Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Polski ustawodawca w ustawie o własności lokali dokonuje wyraźnego podziału wspólnot mieszkaniowych na dwie kategorie. Wyróżnia tzw. małe wspólnoty mieszkaniowe oraz duże wspólnoty mieszkaniowe. Kryterium podziału jest liczba lokali wchodzących w skład danej wspólnoty.
Zgodnie z art. 19 u.w.l. jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.
Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 1 u.w.l. jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami nie wyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2014-02-16 17:54:54

    W moim wpisie nastapilo przejezyczenie ,chodzi o Wspolnoty Mieszkaniowe a nie Wlasnosciowe, przepraszam i zycze milego dnia

  • Chodzacy PARAGRAF 2014-02-16 17:36:12

    Jezeli RZAD wtraca sie do wlascicieli nieruchomosci i ustawowo wymusza powstanie Wspolnot Wlasnosciowych to z tad moje pytanie.Kto ma utrzymywac,oplacac te RZADOWE WSPOLNOTY.To jest logiczne,ze jest to jawne naruszenie zagwarantowanych praw OBYWATELI do wlasnosci(co gwarantuje kazdemu KONSTYTUCJA).RZAD nie ma PRAWA narzucac wlacicielom nieruchomosci utrzymywania Wspolnot Wlasnosciowych bo wlasciciele nieruchomosci nie maja w tym interesu prawnego.Jest to jawna ingerencja RZADU nie zgodna z KONSTYTUCJA ograniczajaca prawa wlacicieli do swojej nieruchomosci i RZAD Tuska nazywa to DEMOKRACJA w XXI wieku


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika