Wspólnota - Artykuły dotyczące wspólnoty
-
9.2.2020
Zarządzanie nieruchomością wspólną
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
-
30.10.2019
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
-
23.10.2018
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz (...)
-
31.8.2017
Powództwo o uchylenie uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej, a powództwo o ustalenie nieistnienia uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej
Każdemu członkowi dużej Wspólnoty Mieszkaniowej przysługuje prawo do zaskarżenia uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej, której jest członkiem. Choć świadomość co do powyższego (...)
-
16.3.2017
Coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali w dużych wspólnotach mieszkaniowych
Jednym z podstawowych obowiązków zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (...)
-
27.1.2017
Przedawnienie należności z tytułu zaliczki na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną
Zgodnie z art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), właściciele lokali, będący z mocy ww. ustawy członkami wspólnoty mieszkaniowej, obowiązani są uczestniczyć (...)
-
23.1.2017
Należysz do dużej czy małej wspólnoty mieszkaniowej?
Sprawdź jak sprawować w nich zarząd nieruchomością wspólną – wnioski z wyroku SN z dnia 8 września 2016 r. sygn. akt II CSK 817/15
-
28.7.2016
Charakter prawny Wspólnoty Mieszkaniowej
Wspólnota Mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną lub inaczej - osobą ustawową. Wspólnota Mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać (...)
-
9.5.2016
Czy wspólnocie mieszkaniowej przysługują szczególne środki prawne względem właściciela lokalu, który długotrwale zalega z opłatami na jej rzecz?
Ustawodawca aby umożliwić wspólnocie mieszkaniowej zaspokojenie jej roszczeń, nie tylko dał jej podstawę do wytoczenia powództwa o zapłatę, ale również wprowadził do (...)
-
2.3.2016
Wspólnota Mieszkaniowa – uchwały nieistniejące
Uchwały właścicieli lokali są podstawowym sposobem wyrażania woli przez podmiot jakim jest Wspólnota Mieszkaniowa. Uchwały te mogą być podejmowane lub na zebraniu, lub w drodze indywidualnego (...)
-
26.1.2016
Wspólnota Mieszkaniowa – nieważność uchwał właścicieli lokali
Powszechnie przyjmuje się, że Wspólnota Mieszkaniowa ma zdolność prawną, chociaż nie jest osobą prawną. Dlatego też podstawowe znaczenie w każdej Wspólnocie Mieszkaniowej mają (...)
-
8.10.2013
Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
Jeżeli łączna ilość lokali wyodrębniony bądź niewyodrębnionych w danym budynku nie przekracza siedmiu, wówczas wszyscy lokatorzy mają prawo decydować o losach nieruchomości wspólnej, (...)
-
16.9.2010
Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?
Według przepisów Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane (...)
-
15.12.2007
Czy długi poprzedniego właściciela mieszkania obciążają nowego właściciela - opinia prawna
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach (...)
-
21.4.2007
Uchwała wspólnoty o przekazaniu nadpłaty za media na fundusz remontowy - opinia prawna
Jestem właścicielką mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej. Nasz blok został wybudowany trzy lata temu i wtedy też kupiłam swoje mieszkanie od dewelopera, a po roku właściciele mieszkań podjęli (...)
-
9.7.2006
Obowiązki właściciela lokali i zarządcy nieruchomością wspólną - opinia prawna
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wyraźnie określa, że to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. Jest on między innymi zobowiązany do utrzymywania swojego (...)
-
30.4.2006
Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?
Ustanowienie konstrukcji odrębnej własności lokali uzasadnione jest uniezależnieniem wykonywania prawa do lokalu od spółdzielni, a także możliwością tworzenia odrębnej własności w niewielkich, (...)
-
5.1.2006
Jesteś właścicielem odrębnej własności lokalu? Sprawdź jakie uprawnienia względem wspólnoty ma zebranie właścicieli
Ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku powoduje powstanie z mocy prawa nieruchomości wspólnej, w której każdemu właścicielowi lokalu wyodrębnionego, a także właścicielowi lokali (...)
-
27.10.2005
Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?
Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak (...)
-
17.1.2005
Gdy udziały w nieruchomości wspólnej wspólnoty zostały błędnie obliczone... – opinia prawna
Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności (...)
-
17.1.2005
Co może zarząd wspólnoty mieszkaniowej? - opinia prawna
Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali, czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności (...)
-
3.12.2004
Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?
Wszyscy zamieszkujący wspólną nieruchomość budynkową właściciele lokali użytkują na co dzień nie tylko swój samodzielny lokal - wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub (...)
-
3.12.2004
Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?
Zajmowanie lokalu mieszkalnego może przybierać różnorakie formy i choć z zewnątrz nie widać większych różnic między mieszkańcem bloku, który dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do (...)