Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 36)

Wyznaczenie zarządcy przez sąd

Jestem współwłaścicielem kamienicy, której łącznie ze mną jest czterech współwłaścicieli. Dwóch z nich pobiera czynsz za lokale mieszkalne i użytkowe, żaden z nich nie rozlicza się z otrzymanych (...)

Zasiedzenie a pozwolenie na budowę

Działka, której właścicielem jest moja mama, została nabyta 35 lat temu na podstawie nieformalnej umowy kupna. Czy prawo budowlane określa możliwość nadbudówki domu z jednoczesną adaptacją (...)

Uprawnienia współwłaścicieli do zarządu

Czy mogę zalegalizować samowolę budowlaną na działce, która jest wpółwłasnością, bez przyłączania się do takiego wniosku współwłaściciela nieruchomości?

Nabycie własności nieruchomosci przez zasiedzenie

Sąd uznał w 1991 r., że osoba zmarła w 1981 r. nabyła prawo własności przez zasiedzenie do gospodarstwa rolnego użytkowanego po swojej matce zmarłej w 1955 r., a następnie podzielił je pomiędzy (...)

Naruszenie sfery życia prywatnego

Czy w polskim prawie uregulowana jest kwestia ingerowania w życie prywatne (sąsiedzkie)? Mam sąsiada, który robi mi zdjęcia przy każdorazowym wykonywaniu przeze mnie prac polowych, mówiąc "że (...)

Skreślenie z listy dłużników niewypłacalnych

Kancelaria komornicza złożyła wniosek o wpisanie mnie na listę dłużników niewypłacalnych. Czy po spłaceniu zadłużenia w całości zostanę automatycznie wykreślony z tego rejestru czy też (...)

Prawo do współposiadania nieruchomości

Jestem wspówładającym w stosunku 1/2 działki, do której nie mam dostępu z powodu ogrodzenia jej przez drugiego współwładającego. Jakie kroki prawne powinienem przedsięwziąć, aby swobodnie (...)

Podział quoad usum

Jakie przepisy regulują zawieranie umów o korzystanie z nieruchomości będącej współwłasnością (chodzi mi o umowy quoad usum zawierane między współwłaścicielami nieruchomości, która nie (...)

Zniesienie wspólności majątkowej małżonków

Jakie kroki prawne można/należy podjąć w celu uregulowania spraw majątkowych w odniesieniu do własnościowego mieszkania spółdzielczego po zniesieniu ustawowej wspólności majątkowej? Jakie prawa (...)

Sprzedaż w egzekucji nieruchomości a hipoteka

Nieruchomość, która ma zostać zlicytowana, posiada obciążenie w postaci hipoteki ustawowej w wysokości 100.000 zł. Nieruchomość jest szacowana na 80.000 zł. Czy w przypadku jej sprzedania za (...)

Egzekucja-ponowne oszacowanie nieruchomości

Dłużnik złożył skargę na oszacowanie nieruchomości dzień przed jej licytacją komorniczą (rok po uprawomocnieniu się oszacowania). Sędzia nadzorujący licytację odwołał licytację motywując (...)

Umowa sprzedaży nieruchomości z pełnomocnikiem

Jakie powinnam zachować środki ostrożności jeśli do umowy sprzedaży staje pełnomocnik zbywcy nieruchomości, okazujący notarialne pełnomocnictwo, w którym mocodawca upoważnia Go do sprzedaży (...)

Ustanowienie służebności-dostęp do drogi

Byłem właścicielem 0,6 ha gruntów rolnych. W 2002 dokupiłem w tej samej gminie 1ha i utworzyłem nowe gospodarstwo rolne. Mam razem 1,6 ha. Na zakupionej działce 1 ha w momencie zakupu istniała (...)

Cofnięcie wniosku o zniesienie współwłasności

Po kilku latach postępowania sądowego w sądzie cywilnym rejonowym i po apelacji wyraziłem zgodę na wycofanie przez wnioskodawcę wniosku o zniesienie współwłasności. Przedmiot, który był objęty (...)

Rozliczenia nakładów między małżonkami

Mam orzeczony rozwód, czeka nas orzeczenie o podziale majątku, który chcemy zawrzeć w formie ugody. W trakcie trwania małżeństwa zainwestowałem duże środki w majątek komunalny (lokal), w wyniku (...)

Definicja zadatku i zaliczki

Czy jest różnica między zadatkiem a sformułowaniem "kwota przyjęta na poczet kupna"? Czy przyjęcie 90% wartości transakcji można traktować jeszcze jako zadatek?

Obciążenie nieruchomości prawem dożywocia

W księdze wieczystej, pod jednym numerem znajduje się kilka działek. Na jednej z nich (z zabudową mieszkalną) jest ustanowiona dożywotnia służebność (zamieszkanie w domu i użytkowanie działki (...)

Przedawnienie roszczeń telekomunikacyjnych

Z jakim terminem przedawniają się roszczenia operatora telefonii stacjonarnej z tytułu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych świadczonych na rzecz firmy? Czy ma tu zastosowanie okres 2 lat (...)

Jednorazowa opłata za użytkowanie wieczyste

Prawo wieczystego użytkowania nabyliśmy w roku 1997 i otrzymaliśmy wówczas ustne zapewnienie, że opłata z tytułu wieczystego użytkowania została uiszczona za cały okres tegoż użytkowania. Do (...)

Brak wniosku o przekształcenie użytkowania

Co stanie się jeśli użytkownik wieczysty nie wystąpi w ogóle z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Czy będzie tym użytkownikiem do końca trwanie użytkowania, (...)

Hodowla koni w mieście

Sąsiad sprzedał swoją działkę. Nowy nabywca chce na niej hodować kucyki i wozić nimi dzieci (odpłatnie). Jest to działka budowlana w mieście. Czy sąsiad może to zrobić. Czy można hodować (...)

Ciepłociąg na działce-roszczenia właściciela

Przez teren mojej prywatnej własności przebiega ciepłociąg. Czy mogę domagać się od ciepłowni opłat z tytułu korzystania z mojego terenu? Czy w przypadku gdyby nie doszło do porozumienia między (...)

Wadliwość materiałów budowlanych

Na jakiego rodzaju ochronę prawną, na jakie przepisy mogę się powoływać w przypadku zakupu materiałów budowlanych, które potem okażą się wadliwe?

Niechciany lokator w domu

Dowiedziałem się, że mogę nakazać bratu opuszczenie domu lub też zaproponować mu wynajęcie ode mnie części mieszkania za określony czynsz. W jakim trybie mogę skutecznie dokonać w/w czynności? (...)

Prawo wykupu mieszkania komunalnego

Czy Urząd Gminy jako właściciel ma prawo odmówić najemcy wykupu mieszkania komunalnego?

Zawarcie umowy najmu ze współmałżonkiem

Po rozwodzie (bez określenia korzystania z lokalu i podziału majątku) główny najemca pisemnie zrzeka się praw do lokalu (umowa najmu). W lokalu pozostaje drugi małżonek z dziećmi. Czy można zawrzeć (...)

Odpowiedzialność zarządcy drogi

Czy w wyniku nienależytego zimowego utrzymania drogi (najprawdopodobniej krajowej) tj. nie posypania solą lub piaskiem i solą zdarzył się wypadek samochodowy można dochodzić odszkodowania? Jeśli (...)

Eksmisja najemcy a skuteczność tzw. podnajmu

Wynająłem lokal od firmy x, która sama go wynajmowała i nie miała prawa go wynajmować dalej bez zgody właściciela, jednocześnie firma x otrzymała wyrok o eksmisję z lokalu. Co mam zrobić, czy (...)

Przedawnienie zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Po jakim okresie następuje przedawnienie dotyczące zwrotu kaucji za wynajem mieszkania? Kaucja została wpłacona przed wynajęciem lokalu, jednak najemca mimo ponagleń pisemnych wysyłanych do wynajmującego, (...)

Żądanie odszkodowania za uszkodzone rzeczy

Pracownik jednego z naszych salonów sprzedaży przeżył niedawno szokujące zdarzenie: do sklepu wszedł klient niezadowolony z poziomu obsługi i postanowił sobie sam "wziąć" przedmiot reklamacji (...)

Odniesienie szkody w postępowaniu egzekucyjnym

Jaka jest odpowiedzialność wierzyciela za skutki prowadzonej niezgodnie z prawem egzekucji komorniczej w przypadku, gdy dłużnik informował wierzyciela o nieprawidłowościach? Wierzyciel nie podejmował (...)

Cesja wierzytelności przez bank

Mój bank, w którym mam niespłacony kredyt, dokonał cesji na rzecz firmy windykacyjnej, która teraz dochodzi ode mnie roszczenia. Czy Bank mógł dokonać umowy cesji? Czy w tym przypadku nie obowiązuje (...)

Zawarcie umowy najmu w czasie egzekucji

Część mojej nieruchomości wynająłem na czas określony Stowarzyszeniu Sportowemu, na 10 lat z datą pewną. Umowę zawarto już po wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Co stanie się z umową po (...)

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

W jakim terminie, w jaki sposób mogę oprotestować opis i oszacowanie nieruchomości. Komornik ogłosił go na dziś na godz.10.00. Biegły zrobił opis nie obejrzawszy np. wszystkich pomieszczeń gdyż (...)

Umowa depozytu i depozytu nieprawidłowego

Czym się różni umowa depozytu od depozytu nieprawidłowego - czy mógłbym dostać przykład - (chodzi o użyczenie konta) - czy np. depozyt nieprawidłowy byłby nawet wtedy gdyby ktoś używał tych (...)

Kaucja zabezpieczająca przy zawieraniu umowy

Czy kaucja wpłacona sprzedającemu przez kupującego w celu zabezpieczenia odroczonych częstotliwych płatności, może być przez sprzedającego oprocentowana na rzecz kupujacego? Czy to oprocentowanie (...)

Postępowanie rozgraniczeniowe

Ponad 28 lat temu moi rodzice dokonali zamiany części działek. Poszerzyli swoją działkę o około 3 m w jednym końcu kosztem sąsiada, a w zamian tyle samo oddali sąsiadowi w drugim końcu. Zostało (...)

Posiadanie samoistne jako przesłanka zasiedzenia

Co znaczy: zarządzanie samoistne nieruchomością; tzn. samodzielne, bez obecności innych lokatorów? Czy chodzi o samodzielne (własna latami praca, wkład przy tej nieruchomości, dbanie o nieruchomość (...)

Związanie umową z naniesionymi poprawkami

Uzyskując dodatkowy wypis aktu notarialnego stwierdziłem, że wypis ten różni się od wydanego mi wcześniej wypisu. Wydany obecnie mi wypis zawiera przekreślenia i odręczne napisy w treści, w istotny (...)

Zwrot kosztów pogrzebu z rachunku bankowego

Czy obok zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS mogę żądać od banku zwrotu kosztów pogrzebu z rachunku zmarłego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika