Odniesienie szkody w postępowaniu egzekucyjnym

Pytanie:

"Jaka jest odpowiedzialność wierzyciela za skutki prowadzonej niezgodnie z prawem egzekucji komorniczej w przypadku, gdy dłużnik informował wierzyciela o nieprawidłowościach? Wierzyciel nie podejmował jednak żadnych działań, a dłużnik poniosł ewidentną szkodę. "

Odpowiedź prawnika: Odniesienie szkody w postępowaniu egzekucyjnym

W przypadku prowadzenia egzekucji niezgodnie z prawem, dłużnikowi przysługuje środek prawny w postaci skargi na czynności komornika, ponieważ to komornik a nie wierzyciel przeprowadza postępowanie egzekucyjne. Wierzyciel zasadniczo nie ponosi odpowiedzialności za niezgodne z prawem działania komornika, odpowiedzialność odszkodowawcza za wyrządzoną dłużnikowi szkodę spowodowaną nieprawidłowym przeprowadzeniem egzekucji spoczywa na komorniku (art. 417, 418 ustawy Kodeks cywilny). W sytuacji, gdy wierzyciel był przez dłużnika informowany o zaistniałych nieprawidłowościach, a wierzyciel nie podjął żadnych środków w celu zapobieżenia powstałej szkodzie, nie da się z góry wykluczyć odpowiedzialności wierzyciela z tytułu czynu niedozwolonego (art. 415 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia). Ocena, czy zachodzą przesłanki odpowiedzialności deliktowej, zawsze należy do sądu i zależy od konkretnych okoliczności stanu faktycznego. W tym wypadku wydaje się jednak, że w pierwszej kolejności za szkodę powinien odpowiadać komornik (Skarb Państwa).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika