Prawo cywilne: Szkoda - Porady prawne

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

W lipcu 2018 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z (...)

Zrzeczenie się roszczeń odszkodowawczych

Jestem fryzjerem, chciałbym przedstawiać klientom do podpisania przed wykonaniem fryzury, pismo w którym zrzekaliby się roszczeń o odszkodowanie/ zadośćuczynienie albo zobowiązywaliby do niewytaczania (...)

Woda z balkonu zalewa sąsiadów - kto odpowiada?

Dostałem wezwanie od mieszkających piętro niżej sąsiadów do usunięcia wady budowlanej na swoim tarasie w budynku wieloosobowym. Według nich na tarasie występuje wada na skutek której podczas (...)

Odsetki od kary umownej

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?

Zagryzienie zwierzęcia przez inne zwierze

Kilka dni temu moja mama na spacerze z psem w lesie napotkała innego psa. Moj pies był prowadzony na smyczy, natomiast ten napotkany nie. Właściciel tamtego psa wyłonił się zza górki ok. 200 metrow (...)

Roszczenia za szkodę na parkingu strzeżonym

Została zawarta umowa przechowania poprzez przyjęcie samochodu na parking strzeżony. Na parkingu tym samochód został uszkodzony - liczne rysy. Właściciel parkingu odmawia wypłaty odszkodowania (...)

Agresywny pies sąsiada, jak spowodować odebranie psa?

Na terenie osiedla na którym mieszkam właściciel wypuszcza bez opieki agresywne psy (bez kagańca, bez smyczy!) . Psy te zaatakowały i pogryzły bawiące się na osiedlu dziecko. W jaki sposób możemy (...)

Odpowiedzialność biura podróży za przewoźnika

Czy biuro podróży odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania spowodowane działaniem lub zaniechaniem przewoźnika? Czy biuro podróży może zmienić zasady odpowiedzialności?

Odpowiedzialność wynajmującego za zniszczenie lokalu

Jestem najemcą magazynu. W budynku, w którym się on znajduje wybuchł pożar. Cała zawartość lokalu uległa zniszczeniu, a on sam nie nadaje się już do użytku. Dodatkowo, nie zadziałał system (...)

Pogryzienie przez psa a odszkodowanie

Podczas spaceru z moim psem (nieszkodliwym i prowadzonym na smyczy), na mój teren przedostał się pies sąsiada (duży wilczur), a następnie rzucił sie na mojego psa. Był bardzo agresywny. Mnie poturbował (...)

Rura ciepłownicza pod działką

Kupiłem działkę od osoby fizycznej. Po latach okazało się, że znajduje się pod nią rurociąg ciepłowniczy (nigdzie nieujawniony). Czy mogę dochodzić od właściciela instalacji odszkodowania (...)

Obowiązek odszkodowawczy

Na jakiej zasadzie domagać się naprawienia wyrządzonej szkody?

Przesłanki odszkodowania za czyn niedozwolony

Jakie są przesłanki żądania odszkodowania za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym?

Miarkowanie odszkodowania

Czy można obniżyć wysokość odszkodowania z uwagi, że poszkodowany przyczynił się do jej powstania?

Odpowiedzialność za powierzenie czynności

Na jakich zasadach odpowiada osoba powierzająca wykonanie czynności osobie trzeciej, czy istnieją jakieś możliwości wyłączenia tej odpowiedzialności?

Roszczenie negatoryjne a roszczenie odszkodowawcze

Czy roszczenie nagatoryjne obejmuje swoim zakresem również żądanie naprawienia szkody?

Związek przyczynowo skutkowy jako przesłanka odpowiedzialności odszkodowawczej

Jak należy rozumieć pojęcie związku przyczynowo-skutkowego jako przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej?

Odpowiedzialność rzeczoznawcy za błędy w operacie szacunkowym

Czy w przypadku wykorzystania operatu szacunkowego niezgodnie z celem, dla którego został on sporządzony, można mimo to egzekwować odpowiedzialność wobec rzeczoznawcy, który dopuścił się błędów (...)

Odpowiedzialność kontraktowa

Jakie są przesłanki odpowiedzialności kontraktowej?

Zalanie mieszkania a kwestia odpowiedzialności za szkodę

Na podstawie jakiego przepisu jest rozstrzygana kwestia odpowiedzialności sąsiada za zalanie mojego mieszkania?

Pojęcie krzywdy na gruncie prawa cywilnego

Jak należy rozumieć pojęcie krzywdy na gruncie prawa cywilnego?

Ubezpieczenie OC a wypadek na ściance wspinaczkowej

Od 2006 roku prowadzę działalność gospodarczą w Spółce Cywilnej, która zajmuje się komercyjnym udostępnianiem ścianki wspinaczkowej. W związku z tym, że wpinanie jest sportem bezpiecznym, (...)

Wypadek w wojsku a zadośćuczynienie

Mój mąż został powołany do służby wojskowej. Transport do koszar został zorganizowany przez Wojsko Polskie. Podczas transportu miał miejsce wypadek drogowy, w którym zginął mój mąż. Czy (...)

Odpowiedzialność zakładu energetycznego

W dniu 28. 06. 2007r. w budynku w którym mieszkam doszło do tzw. przepięcia (odłączył się przewód 0 na zewnątrz budynku), co spowodowało uszkodzenie sprzętu gospodarstwa domowego, w tym pieca (...)

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Mieszkam w domu jednorodzinnym i na mojej posesji prowadzę działalność gospodarcza. Posesja jest ze wszystkich stron ogrodzona i pilnuje jej pies owczarek. Mam trzy wejścia na moją posesję. Na dwóch (...)

Odszkodowanie za wypadek w galerii handlowej

Uległam wypadkowi w galerii handlowej. Wchodząc do galerii, szyby były nie oznaczone i przeszłam przez taką szybę. Wskutek tego doznałam urazu kręgosłupa, zerwania aparatu wiązaniowego, przesunięcia (...)

Odpowiedzialność za zalanie

Witam. Wynajmuje mieszkanie w kamienicy. Kamienica jest własnością jednego właściciela. Dzisiaj pękł przewód zasilający baterię zlewozmywaka. Mieszkanie które wynajmuję oraz mieszkanie poniżej (...)

Kto ma pokryć szkodę zalania mieszkania?

Kupiłam nowe mieszkanie w nowym budynku. W mieszkaniu tym (na I piętrze) przechodzą rury zasilające w ogrzewanie lokale powyżej czyli na II ,III piętrze. Tam gdzie są te rury w moim lokalu zainstalowany (...)

Odszkodowanie od firmy budowlanej

Wynajmuje pawilon. Właściciel wynajął firmę budowlana w celu rozbudowy całego obiektu, głównie nad moim pawilonem. Firma budowlana dokonała wielu zniszczeń: zbiła moje reklamy, wyrwała kable, (...)

Odpowiedzialność za stan linii energetycznej

Na moim gruncie od 1977r znajduje się linia energetyczna posadowiona nielegalnie. Jej właściciel dostarcza za jej pośrednictwem prąd m.in. do moich zabudowań. Linia nie jest od lat konserwowa zdarzają (...)

Zalanie mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

Jestem użytkownikiem mieszkania stanowiącego część wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie mieści się na ostatnim piętrze. Wczoraj zauważyłam, że mieszkanie zostało zalane (sufit i ściany) na (...)

Szkoda w wynajmowanym mieszkaniu

Jestem właścicielem mieszkania w którym znajdują się 4 pokoje, kuchnia, łazienka i WC. Zawarłam standardową umowę najmu z 4 studentami. Każdy z nich użytkował 1 pokój oraz części wspólne. (...)

Działalność konkurencyjna byłego dyrektora

Były dyrektor odszedł z firmy, próbuje przekonać kilku naszych dostawców aby rozpoczęli współpracę z jego nową firmą. Nie był podpisany kontrakt o działalności konkurencyjnej po zakończeniu (...)

Szkoda wyrządzona przez dziecko w przedszkolu

Nasze dziecko chodzi to prywatnego przedszkola. Tak się składa, że pewnego dnia zniszczył w przedszkolu stolik - porysował go kapslem przyniesionym z placu zabaw, przynajmniej tak twierdzi pani dyrektor (...)

Przywłaszczenie pieniędzy

Znajomy otrzymał z naszej firmy gotówkę 30 tysięcy zł z pokwitowaniem KW (kasa wypłaciła) na zakup używanych samochodów dostawczych, które miał zakupić u swojego syna w jego autokomisie. Przyznał (...)

Odpowiedzialność za wypadek na chodniku

Po remoncie drogi powiatowej i wykonaniu chodników pozostały słupy oświetleniowe wewnątrz chodnika, na samym środku lub też chodnik kończy się na środku poręczy na moście, w ten sposób, że (...)

Termin ważności oświadczenia sprawcy wypadku

W lutym 2007 r. doszło do stłuczki. Sprawca podpisał mi oświadczenie oraz przekazał kopie polis OC samochodu i przyczepy. Jednak zaraz po tym zdarzeniu wyjechałem z kraju i kilka dni temu wróciłem. (...)

Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego. Klient przysłał do nas komputer z żądaniem jego naprawy w ramach gwarancji. Po rozkręceniu komputera i wykonaniu diagnozy stwierdziliśmy, że sprzęt jest (...)

Wypadek komunikacyjny przedawnienie

W ubiegłym roku tzn. 10.09.2006 r. zostałem potrącony przez samochód na chodniku. Auto przejechało mi po nodze. Byłem na zwolnieniu chorobowym 9 miesięcy i byłem pijany (2 promile alkoholu). Kierowca (...)

Umorzenie odsetek

Czy mogę wystąpić do sądu o umorzenie odsetek zasądzonych przez sąd apelacyjny? Odsetki mam zasądzone od kwoty odszkodowania, jakie mam zapłacić powódce za złamaną nogę na mojej posesji (20 (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika