Odszkodowanie od firmy budowlanej

Pytanie:

"Wynajmuje pawilon. Właściciel wynajął firmę budowlana w celu rozbudowy całego obiektu, głównie nad moim pawilonem. Firma budowlana dokonała wielu zniszczeń: zbiła moje reklamy, wyrwała kable, spaliła cześć instalacji, zalała pawilon. Właściciel nie chce odpowiadać za szkody. Szef firmy budowlanej napisał mi oświadczenie, że pokryje straty. Czy prawidłowo będzie, gdy z roszczeniem zgłoszę sie do tego wykonawcy? W stratach jakie poniosła jest też demontaż i montaż klimatyzacji, który musiałam zdjąć bo przeszkadzał w budowie. Nikt nie chce pokryć tych kosztów, ponieważ nie mam zgody na postawienie klimatyzatora na piśmie. Klimatyzator był postawiony wiele lat temu, za zgoda ustna właściciela. Czy z roszczeniem mogę zwrócić sie do właściciela firmy budowlanej, który podpisał mi oświadczenie ze pokryje straty? Czy w roszczeniu mogę prosić o zwrot kosztów demontażu i montażu klimatyzacji, której zdjęcie było niezbędne do prowadzenia robot budowlanych, choć miałam na jej postawienie tylko zgodę ustna? "

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie od firmy budowlanej

Jak wynika z opisu stanu faktycznego w niniejszej sytuacji została zawarta umowa najmu pawilonu handlowego. Zarówno do umowy najmu jak i do odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez firmę budowlaną, zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego (dalej k.c.).

Jeśli chodzi o odpowiedzialność za spowodowane szkody należy wskazać, iż kwestie te reguluje przepis art. 429 k.c. Zgodnie z jego treścią, kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Nawiązując do opisanej sytuacji można wskazać, iż właściciel nieruchomości będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności za szkody spowodowane przez firmę remontującą pawilon. Wprawdzie powierzył wykonanie czynności innemu podmiotowi, jednak jak wynika z opisu sytuacji, wykonanie robót zostało powierzone profesjonaliście - firmie która zawodowo zajmuje się wykonywaniem takich czynności - remontów. Dlatego też, opierając się na wskazanym stanie faktycznym można stwierdzić, iż przysługuje Pani prawo do domagania się naprawienia szkody od firmy remontującej pawilon. Oczywiście w takim przypadku konieczne będzie wykazanie szkód jakie Pani poniosła - tj. dokładna ich kalkulacja - i jeśli wynikną z tego tytułu jakieś problemy, nie jest wykluczona możliwość dochodzenia ich na drodze postępowania sądowego wobec zakładu wykonującego remont pawilonu. W aktualnym stanie może Pani zwrócić się do przedsiębiorcy wykonującego remont z wezwaniem do naprawienia szkody wskazując jej wysokość oraz datę uiszczenia odszkodowania.

Jeśli natomiast chodzi o instalację klimatyzatora, naszym zdaniem prawo przewiduje możliwość założenia takiego urządzenia nawet bez zgody właściciela. Jak bowiem wynika z przepisu art. 684 k.c., najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości.

Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów. Naszym zdaniem innym za inne podobne urządzenie można uznać każde urządzenie służące ulepszeniu lokalu - a więc instalację do odbioru telewizji, wodociągową, czy centralnego ogrzewania (tak H. Ciepła w: „Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom II" Warszawa 2002 r. s. 240). Naszym zdaniem za taką instalację można także uznać instalację klimatyzacyjną.

Oczywiście w powołanym przepisie jest mowa o lokalu (użytkowym) i wprawdzie będzie to wynikało z konkretnej sytuacji, można wskazać, iż za lokale użytkowe w ścisłym znaczeniu uznaje się lokale przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej (lokale produkcyjne, handlowe, usługowe, magazyny) a także lokale użytkowe szczególnego rodzaju przeznaczone np. na cele biurowe, na prowadzenie działalności społecznej, na cele sportowe. Jeśliby więc przyjąć, iż Państwa lokal stanowi wzorcowy lokal użytkowy oraz, że instalacja klimatyzacyjna była przeprowadzona zgodnie z przepisami i nie zagraża bezpieczeństwu nieruchomości, zgoda taka nie będzie wymagana. W Pani przypadku właściciel jednak wyraził zgodę - wprawdzie ustną - jednak zgoda wyrażona była. Naszym zdaniem ma więc Pani także prawo domagać się zwrotu kosztów deinstalacji oraz ponownej instalacji urządzenia klimatyzacyjnego i nie ma tu znaczenia zgoda właściciela nieruchomości.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika