Zalanie mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej
Pytanie:
"Jestem użytkownikiem mieszkania stanowiącego część wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie mieści się na ostatnim piętrze. Wczoraj zauważyłam, że mieszkanie zostało zalane (sufit i ściany) na skutek zalegającego na płaskim dachu śniegu i przypuszczalnie uszkodzonego dachu. Dzisiaj zalanie zgłoszę do zarządcy wspólnoty. Czy za spowodowane zalanie (zalany sufit i dwie ściany) mogę ubiegać się odszkodowania? Czy ewentualnie odszkodowania może ubiegać się właściciel? Od kogo i na jakich zasadach możemy ubiegać się o odszkodowanie?"
Odpowiedź prawnika: Zalanie mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej
Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Wspólnota posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych, może więc ponosić odpowiedzialność za działania bądź zaniechania, których dopuściła się za pośrednictwem swoich organów (zarząd, zarządca). Ponieważ lokal ten jest przez Pana wynajmowany może Pan domagać się od wynajmującego doprowadzenia lokalu do stanu zgodnego z umową najmu. Właściciel lokalu może więc albo we własnym zakresie usunąć uszkodzenia, albo żądać od wspólnoty usunięcia skutków zalania. Zalanie nastąpiło w skutek nieszczelności dachu, który jest częścią wspólną mieszkańców (zarządzany przez wspólnotę). Wspólnota ponosi więc odpowiedzialność za szkody spowodowane częściami nieruchomości (budynku), które stanowią część wspólną członków wspólnoty. Podstawą ubiegania się o odszkodowanie za szkodę będzie stanowił przepis ogólny - art. 415 Kodeksu cywilnego: kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?