Szkoda w wynajmowanym mieszkaniu

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania w którym znajdują się 4 pokoje, kuchnia, łazienka i WC. Zawarłam standardową umowę najmu z 4 studentami. Każdy z nich użytkował 1 pokój oraz części wspólne. W wyniku użytkowania został uszkodzony w kuchni bojler na ciepłą wodę i zostało zalane wynajmowane mieszkanie oraz mieszkanie sąsiada pode mną. Sąsiad zwrócił się o odszkodowanie do towarzystwa ubezpieczeniowego i uzyskał zwrot kosztów naprawy w wysokości 800 zł. Ubezpieczyciel zwrócił się do mnie jako do właściciela mieszkania o zwrot tej kwoty. Czy ja jako wynajmujący mam zwrócić kwotę odszkodowania ubezpieczycielowi czy mogę tą kwotą obciążyć najemców? "

Odpowiedź prawnika: Szkoda w wynajmowanym mieszkaniu

W niniejszej sprawie należy zastosować w odpowiednim zakresie przepisu ustawy z dnia z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem art. 6b ust. 2 najemcę obciąża naprawa i konserwacja m. in.: trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą. Jeśli, w związku z powyższym, szkoda została spowodowana przez nie wykonanie terminowe naprawy czy też konserwacji wskazanego urządzenia, a obowiązek taki spoczywa na najemcach, są oni zobowiązani ponieść koszty naprawienia szkody. W takiej sytuacji będzie Pani jednak musiała wykazać, że bezpośrednią przyczyną szkody, było niewykonanie okresowego przeglądu urządzenia, że wada nie tkwiła w urządzeniu tylko była następstwem zwykłego używania urządzenia etc. Nie jest wykluczone, iż konieczne będzie zbadanie sprawy przez biegłego.

Z drugiej strony, na Pani jako na wynajmującym spoczywa obowiązek zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku. Pani także jest zobowiązana do dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu, wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków (art. 6a ustawy).

Jeśli więc, przykładowo, urządzenie miało już wiele lat, nie były przeprowadzone przez Panią naprawy i w takim stanie mieszkanie zostało oddane w najem (a przyczyna już tkwiła w urządzeniu) praktycznie nie będzie mogła Pani dochodzić odszkodowania od najemców. Wszystko zależy więc od indywidualnych okoliczności niniejszej sprawy.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika