Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisanej sytuacji możliwe jest złożenie skargi w trybie postępowania administracyjnego w sprawie skarg i wniosków:
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
Utrzymanie drogi, w tym także chodników należy przede wszystkim do zarządcy drogi. W przypadku drogi powiatowej jest nim zarząd powiatu. Zgodnie z artykułem 20 ustawy o drogach publicznych, należy do niego m.in. przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, utrzymanie nawierzchni, chodników, wykonywanie interwencyjnych robót utrzymaniowych i zabezpieczających, sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym. Zgodnie zart. 4 pkt 10 w/w ustawy na zarządcy drogi spoczywa wykonanie robót remontowych, przywracających jej pierwotny stan oraz robót konserwacyjnych, porządkowych i innych, zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej (w przypadku chodników graniczących z posesją ten ostatni obowiązek spoczywa na jej właścicielu). Polecamy również zapoznanie się z informacją prawną:
Jeśli na takim chodniku zdarzy się wypadek, wynikający z niedochowania obowiązków przez zarządcę drogi, będzie on ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą. Nie można więc wykluczyć odpowiedzialność w razie wypadku spowodowanego urządzeniem drogi w taki sposób, że nie zostało odpowiednio zabezpieczone koryto rzeki. W przypadku uderzenia słup oświetleniowy taka odpowiedzialność odszkodowawcza jest trudniejsza do ustalenia. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że jest to słup oświetleniowy, a więc trudno go nie zauważyć, nawet biegnąc. W takim przypadku mamy do czynienia raczej z, przynajmniej, dużym stopniem przyczynienia się poszkodowanego.
Co do parkingu o chodników przy nim, jeśli stanowi on własność gminy, to gmina odpowiada za jego utrzymanie. Pojawia się więc pytanie, czy w razie podwyższenia chodnika do znacznej wysokości nie powinien zostać on oznaczony żółtymi pasami ostrzegawczymi. Jest to jednak kwestia ocenna i w razie wypadku konieczne byłoby więc wykazanie zawinienia po stronie właściciela terenu (gminy).