Wypadek w wojsku a zadośćuczynienie

Pytanie:

Mój mąż został powołany do służby wojskowej. Transport do koszar został zorganizowany przez Wojsko Polskie. Podczas transportu miał miejsce wypadek drogowy, w którym zginął mój mąż. Czy mogę się domagać od Wojska Polskiego zadośćuczynienia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy w Pani przypadku wskazać, iż właściwą regulację w tej kwestii zawiera kodeks cywilny. Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art. 415 k.c. każdy, kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Odpowiedzialność za wyrządzone szkody opiera się zatem na zasadzie winy. Reguła ta nie znajduje zastosowania w Pani przypadku.
Do dochodzenia zatem jakiejkolwiek formy odszkodowania będzie niezbędne wykazanie zawinienia przez wojsko sytuacji, w której doszło do śmierci Pani męża. Dane przedstawione w stanie faktycznym przemawiają za nieuznaniem odpowiedzialności wojska za śmierć Pani męża. Nie da się bowiem połączyć węzłem empirycznie powtarzalnej prawidłowości powołania do służby wojskowej ze śmiercią w wypadku drogowym podczas transportu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: