Podział quoad usum

Pytanie:

"Jakie przepisy regulują zawieranie umów o korzystanie z nieruchomości będącej współwłasnością (chodzi mi o umowy quoad usum zawierane między współwłaścicielami nieruchomości, która nie ma zniesionej współwłasności)? Czy jest wymagana jakaś forma tych umów? Czy w przypadku zawarcia takiej umowy między dawnymi współwłaścicielami, a następnie dokonaniu darowizny przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz osoby, która nie była do tej pory współwłaścicielem, w umowie darowizny powinna się znaleźć informacja o istnieniu takiej umowy? Albo czy nowy współwłaściciel powinien zostać w jakiś sposób poinformowany o umowie? Czy jeśli w umowie darowizny brak takiej wzmianki, to umowa taka nie obowiązuje nowego współwłaściciela? Czy nowy współwłaściciel może się nie zgodzić na dalsze trwanie takiej umowy (jeśli była) i co ewentualnie powinien zrobić, aby przestała obowiązywać w dotychczasowym kształcie?"

Odpowiedź prawnika: Podział quoad usum

Korzystanie z nieruchomości będącej współwłasnością uregulowane jest w przepisach 195 - 221 Kodeksu Cywilnego. Odnośnie podziału nieruchomości quoad usum (czyli do używania) należy stwierdzić, że nie istnieją żadne szczególne przepisy regulujące tą kwestię. Brak jest zatem szczególnych wymagań dotyczących formy umowy określającej taki sposób władania nieruchomością. Kodeks Cywilny generalnie ustanawia swobodę w określaniu zarządu oraz sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej. Dopuszczalny w związku z tym jest podział nieruchomości quoad usum, nawet w sposób dorozumiany. Zgodnie z art. 221 KC, wszelkie postanowienia dotyczące zarządu oraz sposobu korzystania z rzeczy, mają skutek względem nabywcy udziału, jeżeli wiedział on bądź z łatwością mógł się o nich dowiedzieć. Od konkretnego stanu faktycznego zależy więc, czy do nowego współwłaściciela będą miały zastosowanie zarówno sposób zarządu jak i korzystania z rzeczy. Jeżeli informacja o istnieniu podziału quoad usum mogła dotrzeć do niego, nie wydaje się być konieczne dodatkowe informowanie go o tym przy zawarciu umowy darowizny lub innej, na podstawie której stał się współwłaścicielem. Jeżeli jednak nabywca udziału w nieruchomości nie miał możliwości powzięcia wiadomości o ustalonym sposobie korzystania z niej, może on zgodnie z art. 206 KC, współposiadać rzecz oraz korzystać z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli. Każdy z nich jest bowiem uprawniony do współposiadania całej rzeczy oraz do korzystania z całości w takim zakresie, jaki umożliwia korzystanie przez innych współwłaścicieli. KC ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości pozostawia zgodnej woli współwłaścicieli, w przypadku braku takowej, można zwrócić się o ustalenie przez sąd. Jeżeli zatem nabywca udziału wiedział o podziale quoad usum, powinien stosować się do niego. Natomiast, jeżeli ustalenia o korzystaniu nie były mu znane, może żądać dopuszczenia do współposiadania całości nieruchomości. Można również dodać, że roszczenie wynikające z określenia zarządu lub sposobu korzystania z nieruchomości przez współwłaścicieli lub wieczystych użytkowników może zostać wpisane do księgi wieczystej, wtedy nie można się zasłaniać nieznajomością takiego wpisu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika